Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na wakacje z dowodem osobistym czy z paszportem? Ekspert wyjaśnia: bez tego nie powinniśmy opuszczać granic kraju

Fot. Agnieszka Chmielewska

Do końca wakacji zostały już niespełna trzy tygodnie. Zatem to ostatnia chwila, aby zarezerwować bilety i wyjechać na wycieczkę zagranicę. Jeśli jednak nie mamy ważnego paszportu, może nas spotkać na lotnisku czy na granicy niemiła niespodzianka.

Najczęściej wykorzystujemy go w wakacje, ale potrzebny jest niemal zawsze gdy wybieramy się na zagraniczny urlop bądź wycieczkę – szczególnie gdy lecimy samolotem.

Paszport to magiczny dokument, bez którego nie powinniśmy opuszczać granic naszego kraju. Owszem, aby poruszać się w Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty. Jest jedno „ale”. Co wyróżnia paszport na tle dowodu osobistego? Wyjaśnia Agnieszka Boczkowska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie:

Paszport jest szczególny, ponieważ na podstawie tego dokumentu każdy może przekroczyć granicę i posługiwać się nim poza granicami kraju. Dowód osobisty również jest dokumentem tożsamości, stwierdza obywatelstwo, jednak w ustawie nie ma zapisu, że można się nim posługiwać poza granicami kraju.

Kolejnym ułatwieniem jest akcja „Wieczór z paszportem”. Dziś, jak w każdą, drugą środę miesiąca, oddział paszportów w Olsztynie, Elblągu, Giżycku oraz Kętrzynie będzie czynny od 7:40 do 20.

Co zrobić, aby wyrobić sobie paszport? Magię tego dokumentu sprawdzał Piotr Świniarski

00:00 / 00:00

 

Autor: P. Świniarski
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w paszport, wycieczka, dowód osobisty, wyjazd, zagranica
W pociągach PKP Intercity swoją tożsamość potwierdzisz smartfonem. Wystarczy mieć aplikację mObywatel

W pociągach PKP Intercity można już potwierdzać swoją tożsamość korzystając z aplikacji mObywatel - poinformował szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski. Można już przy pomocy aplikacji mObywatel...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV