Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Warmię i Mazury przyleciały pierwsze bociany. Żaden nie powrócił jeszcze do „bocianiej wioski” Żywkowo

Fot. fotolia

Do wsi Monety na Mazurach i do osady Dągi na Warmii przyleciały pierwsze w tym roku bociany. Według ornitologów masowy powrót tych ptaków, z zimowisk w Afryce, rozpocznie się dopiero po 20 marca i potrwa do połowy kwietnia.

W warmińskiej gminie Dywity pierwszy bocian zajął gniazdo na słupie energetycznym w pobliżu ośrodka jeździeckiego w Dągach.

Jest sam i wygląda na lekko zdezorientowanego, bo chyba przyleciał jednak trochę za szybko. W poprzednich latach bociany pojawiały się u nas zwykle po 20 marca

– powiedziała Iza Kurzak, która sfotografowała pierwszego boćka.

We wsi Monety w gminie Kowale Oleckie na Mazurach pierwszą parę bocianów zaobserwowano już w poniedziałek. Jak powiedziała sołtys Cecylia Truchan, ptaki zajęły gniazdo na słupie przy drodze prowadzącej do wsi Gorczyce.

Do tego gniazda bociany przylatują zawsze ze dwa tygodnie wcześniej niż do innych gniazd w okolicy. Wcześniej też odchowują młode

Zdaniem przyrodników przylot pierwszych bocianów, wbrew obiegowym opiniom, nie musi oznaczać początku wiosny. W najbliższych tygodniach może jeszcze nastąpić krótkotrwałe pogorszenie pogody i ostatnie w sezonie opady śniegu.

Bocian jest migrantem dalekiego zasięgu. Rusza z Afryki o określonej porze. Ma swój zegar wewnętrzny i nie kieruje się aktualnie panującą pogodą. Jak już przyleci to zostaje na dobre, w razie niekorzystnych warunków nie wycofa się kilkaset kilometrów jak gęsi czy żurawie

– powiedział kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie Marian Szymkiewicz.

Dotychczas żaden bocian nie powrócił jeszcze do warmińskiego Żywkowa, które nazywane jest „bocianią wioską”, ponieważ jest tam dziewięć gospodarstw i ponad 40 bocianich gniazd. Pierwszego bociana widziano natomiast podobno w okolicach pobliskiego Górowa Iławeckiego. Obie te miejscowości leżą na terenie tzw. Ostoi Warmińskiej. Tamtejsza populacja bociana białego liczy 900 par i ma największe zagęszczenie w Polsce.

Szacuje się, że w naszym kraju może gniazdować około 40-45 tysięcy bocianich par, najwięcej w północno-wschodniej Polsce.

Bociany są w drodze do Polski. Fot. fotolia

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bocian, ptak, Warmia i Mazury, wiosna, afryka, Żywkowo, boćki, przyloty
Warmia i Mazury jednym z trzech europejskich regionów wspierających młodych w znalezieniu pracy

Startuje pilotaż międzynarodowego projektu pod hasłem "Z natury do rynku pracy". Będzie on realizowany w trzech europejskich regionach: hiszpańskiej Kantabrii, irlandzkim Mid West oraz na Warmii...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV