Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Warmii i Mazurach na wcześniejszą emeryturę przeszło już 60 procent uprawnionych

Rentnerin

Od początku października wiek emerytalny to 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Pierwsze wnioski o przejście na emeryturę można było składać już we wrześniu. Z nowego prawa na Warmii i Mazurach skorzystało ponad 14 tysięcy osób, czyli około 60 procent uprawnionych.

Wiele osób nie zdecydowało się na przejście prawdopodobnie po skorzystaniu z kalkulatora emerytalnego udostępnianego przez doradców emerytalnych ZUS.

Pozwala on dokładnie wyliczyć, ile wyniesie przyszła emerytura. Trzeba pamiętać, że w przypadku osoby zarabiającej przeciętne wynagrodzenie, każdy miesiąc opóźnienia przejścia na emeryturę powoduje wzrost świadczenia o 10 złotych. Jeśli więc opóźnimy przejście o pół roku, to mamy emeryturę wyższą o 60 złotych przez kolejne lata

– przyznaje Mirosław Bujnowski, dyrektor oddziału ZUS w Olsztynie.

ZUS przypomina, aby przejść na emeryturę, należy odejść z pracy przynajmniej na jeden dzień. Później można do niej wrócić.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: BSChromy

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS
2,5 tysiąca osób skorzystało w Olsztynie z wcześniejszej emerytury

W całej Polsce ZUS wydał 100 tysięcy decyzji dotyczących przejścia na emeryturę wg nowych zasad.   W Olsztynie na wcześniejszą emeryturę przeszło to 2,5 tysiąca osób, a...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV