Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Warmii i Mazurach powstała sieć szybkiego internetu

Każdy mieszkaniec Warmii i Mazur może zgłosić chęć przyłączenia się do sieci szerokopasmowej

W regionie, w ramach projektu budowy szybkiego internetu, wybudowano prawie 2 tysiące 300 kilometrów sieci światłowodowej. Inwestycja kosztowała 330 milionów złotych.

W Olsztynie oficjalnie podsumowano projekt pod hasłem „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”. Prace nad siecią szybkiego internetu rozpoczęto w regionie w 2009 roku.

– Wszystko po to by walczyć z wykluczeniem cyfrowym mieszkańców i przedsiębiorców w małych miejscowościach i wsiach – mówi Sylwia Jaskulska z zarządu województwa.

00:00 / 00:00

– Właśnie trwa przyłączanie się potencjalnych operatorów telekomunikacyjnych do sieci, czyli tak zwany etap ostatniej mili – wyjaśnia Maciej Bułkowski z urzędu marszałkowskiego.

00:00 / 00:00

Jak dodaje Bogdan Dombrowski z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” realizowany jest w 5 województwach w kraju.

00:00 / 00:00

Na Warmii i Mazurach powstała sieć szybkiego internetu. Od lewej siedzą: Maciej Bukowski, Sylwia Jaskulska i Bogdan Dombrowski. Fot. I. Malewska

Dzięki nowoczesnej sieci szerokopasmowej będzie można usprawnić m.in. takie projekty jak e-administracja czy e-edukacja. Podniesie się także atrakcyjność inwestycyjna poszczególnych gmin, jeszcze do niedawna wykluczonych cyfrowo. Podobne projekty realizują także województwa: lubelskie, podlaskie, podkarpackie i świętokrzyskie.

Każdy mieszkaniec Warmii i Mazur może zgłosić chęć przyłączenia się do sieci szerokopasmowej. Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej chceinternet.pl Powstanie tam poglądowa mapa, która będzie ważną informacją dla potencjalnych operatorów sieci.

 

(imal/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w internet, sieć szerokopasmowa
Dziennikarze w dobie szybkiego internetu

Kilkadziesiąt osób bierze udział w kongresie dziennikarzy Warmii i Mazur. Spotkanie zorganizowane w Starej Kotłowni w olsztyńskim Kortowie jest poświęcone pracy dziennikarza w dobie szybkiego mobilnego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV