Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Warmii i Mazurach ruszyły punkty pobrań wymazów dla przebywających na kwarantannie

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Pacjenci przebywający na kwarantannie otrzymali już pierwsze SMS-y zapraszające do wykonania badania w punktach wymazowych dostępnych na Warmii i Mazurach. W regionie jest 18 takich punktów – podała w poniedziałek rzeczniczka regionalnego oddziału NFZ Magdalena Mil.

Wyjaśniła, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci szpitalom za każdy pobrany wymaz 21 zł. Dodatkowo sfinansuje każdy dzień gotowości mobilnego punktu pobrań kwotą 300 zł.

W woj. warmińsko-mazurskim działa 18 punktów pobrań wymazów od pacjentów przebywających na kwarantannie. Punkty pozostają w gotowości we wszystkie dni tygodnia, nie mniej niż dwie godziny dziennie. Punkty są m.in. w Olsztynie, Elblągu, Działdowie, Biskupcu, Bartoszycach, Nidzicy i w Iławie. W woj. warmińsko-mazurskim na kwarantannie aktualnie przebywa ponad 2600 osób.

Każda osoba objęta kwarantanną w 11. dniu jej odbywania otrzymuje SMS informujący o możliwości zgłoszenia się do punktu pobrań wymazów pod kątem zarażenia koronawirusem. Badanie jest zalecane, ale dobrowolne.

SMS ma następujące brzmienie:

W 12. dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa. Adresy punktów pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl lub dzwoniąc pod nr 800-190-590. Ministerstwo Zdrowia

– podała rzeczniczka oddziału NFZ.

Osoba ta powinna w 12. dniu kwarantanny udać się własnym samochodem do wybranego przez siebie punktu. Pacjent udający się na badanie powinien mieć przy sobie dokument z numerem PESEL – dodała.

Punkty są tak rozmieszczone w województwie, aby każdy pacjent przebywający na kwarantannie z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem mógł wykonać badanie najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Wykaz punktów pobrań – adresy i telefony – dostępny jest na stronie pacjent.gov.pl.

Za stronę organizacyjną punktów pobrań odpowiadają placówki medyczne. W przypadku większości szpitali są to wydzielone pomieszczenia, np. przy izbach przyjęć, a w jeszcze innych specjalnie wyznaczone stanowiska przed szpitalami, gdzie wymaz może zostać pobrany od pacjenta przez personel medyczny.

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w NFZ, SMS, kwarantanna
Ministerstwo Zdrowia: osoby na kwarantannie dostają już smsy o opcji badań „drive-thru”

Osoby przebywające z powodu koronawirusa na kwarantannie, które chcą wiedzieć, czy są zakażone, mogą skorzystać z punktów mobilnego pobierania wymazów do badań, zwanych popularnie "drive-thru”. W...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV