Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Warmii i Mazurach znajduje się najmniejsza i największa obszarowo gmina w Polsce. Posłuchaj Bliższych spotkań

Fot. Fotolia.com

Zbieranie, gromadzenie, przechowywanie i opracowywanie danych do badań statystycznych, organizowanie i prowadzenie spisów powszechnych, to tylko niektóre z zadań urzędów statystycznych. Dziś w Bliższych spotkaniach o statystyce.

Janusz Pappelbon – zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Olsztynie był gościem Izabeli Malewskiej i Maćka Świniarskiego.

I. Malewska: Na przestrzeni lat urzędy statystyczne zupełnie się zmieniły. Ogromne zmiany nastąpiły?

J. Pappelbon: Tak, sporo się zmieniło, chociaż ten trzon tematyczny jest utrzymywany i porównywalność w czasie danych jest zachowana, więc możemy prowadzić analizy długookresowe. Natomiast zmiany nastąpiły w sposobie zbierania danych. Już 10 lat temu odeszliśmy praktycznie od formy papierowej zbierania danych. Stworzyliśmy elektroniczny portal sprawozdawczy, za pomocą którego zbieramy dane od naszych sprawozdawców. Nawet jeśli chodzi o te badania ankietowe – tam, gdzie ankieterzy idą w teren, odwiedzają państwa w domu, to już nie z ankietą papierową, tylko z aplikacją mobilną.

I. Malewska: To usprawnia i przede wszystkim przyspiesza moment finalnych wyników?

J. Pappelbon: Tak, bo pomija się etap wprowadzania danych. Właściwie po wprowadzeniu danych następuje od razu walidacja. Można uruchomić algorytmy agregujące, naliczające te dane. Skrócił się więc mocno czas od zebrania danych do publikacji.

I. Malewska: Kiedy przygotowywaliśmy się do dzisiejszej audycji dotarliśmy do ciekawostki, że urząd statystyczny prowadzi badania satelitarne. Przyznam, że otworzyliśmy czy szeroko ze zdziwienia…

M. Świniarski: To już taka inwigilacja, że nas można już za pomocą satelitów policzyć?

J. Pappelbon: To jest przedsięwzięcie bardzo innowacyjne, nowoczesne, ale dalekie od inwigilacji. Tutaj nie namierzamy nikogo indywidualnie z jakimś nastawieniem, żeby szczegóły, detale konkretnych osób, gospodarstw domowych namierzać. Chodzi o zbieranie danych, które do tej pory były zbierane za pośrednictwem naszych ankieterów w terenie. Tutaj bardzo dużym krokiem do przodu było właśnie skorzystanie z możliwości, że Europejska Agencja Kosmiczna udostępnia zdjęcia z satelit Sentinel i my możemy zrobić z nich użytek na cele badań statystycznych.

I. Malewska: Mówimy głównie o rolnictwie, które jest jedną ze specjalizacji Urzędu Statystycznego w Olsztynie?

J. Pappelbon: Tak, Urząd Statystyczny w Olsztynie od 2009 roku specjalizuje się w badaniach demograficznych i rolniczych.

I. Malewska: Pozostałe urzędy zajmują się zliczaniem i opracowywaniem danych w zupełnie innych zakresach?

J. Pappelbon: Tak. Każdy z szesnastu urzędów ma przydzielony swój blok tematyczny. Na przykład Gdańsk – edukacja, Kraków – zdrowie.

M. Świniarski: Panie dyrektorze, kolejny spis powszechny odbędzie się w 2021 roku. Ten spis jest obowiązkowy czy nie? Czy musimy wpuścić takiego ankietera?

J. Pappelbon: Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań jest obowiązkowy. Specjalnie na potrzeby spisu uchwalana jest ustawa, a tam zapis wyraźnie mówi o obowiązku spisowym.

Posłuchaj rozmowy

Według danych Eurostatu Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie po Hiszpanii i Włochach pod względem powierzchni sadów – 167 tysięcy hektarów drzewek owocowych. Jesteśmy potentatem, jeżeli chodzi o sady jabłkowe.

Dr Elżbieta Lorek z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Urzędzie Statystycznym w Olsztynie była gościem Bliższych spotkań.

I. Malewska: Pewnie nie zaskoczyliśmy tymi owocowymi danymi?

E. Lorek: Nie, ponieważ statystyka dostarcza bardzo wielu informacji o różnych aspektach życia społecznego, gospodarczego. Rzeczywiście to, o czym Państwo mówiliście, to tego typu informacje zbieramy, opracowujemy i udostępniamy. Kontynuując temat ciekawostek można powiedzieć, że np. województwo warmińsko – mazurskie jest też województwem, które charakteryzują pewne szczególne wskaźniki. Na przykład w naszym województwie znajduje się największa obszarowo oraz najmniejsza obszarowo gmina w Polsce. Tą największą obszarowo gminą jest gmina wiejsko – miejska Pisz, która zajmuje powierzchnię 634 kilometrów kwadratowych. Natomiast najmniejszą obszarowo gminą w Polsce jest gmina Górowo Iławeckie o powierzchni zaledwie trzech kilometrów kwadratowych.

M. Świniarski: Pani Doktor, skoro rozmawiamy o tego typu ciekawostkach, to tak naprawdę z każdej statystyki da się coś wyczytać. Chociażby w przypadku zakupów przez internet. My tu wypadamy naprawdę nieźle?

E. Lorek: Tak, informacja o zakupach przez internet, to też jest informacja pochodząca ze statystyki. Otóż z naszych badań wynika, że ponad 60% zakupów realizowanych przez gospodarstwa domowe w naszym województwie, to są zakupy realizowane przez internet. Tutaj jesteśmy w czołówce tych województw, które głównie przez internet dokonują zakupów.

Posłuchaj rozmowy

Jaki powinien być ankieter? O tym mówiła Agnieszka Żelazowska koordynująca prace ankieterów w Urzędzie Statystycznym w Olsztynie.

I. Malewska: Kim są ankieterzy, którzy przeprowadzają badania w imieniu urzędu statystycznego?

A. Żelazowska: Ankieterzy są to pracownicy urzędu statystycznego. Musimy o tym pamiętać , że to nie jest osoba anonimowa dla respondenta, tylko osoba, która reprezentuje urząd statystyczny w danym województwie. Każdy ankieter odwiedza gospodarstwa, które zostały wylosowane do badania. To nie jest dobór próby celowej. Jest to dobór losowej. Ankieter odwiedza gospodarstwa, aby przeprowadzić z nimi wywiad dotyczący danego badania, danej tematyki.

M. Świniarski: A jaki powinien być ankieter, żeby był ankieterem skutecznym? Powinien być miły, uprzejmy? A może jak badania statystyczne wykazują, że jednak stanowczy i profesjonalny na dzień dobry?

A. Żelazowska: Chyba wszystkie te cechy, które Pan wymienił w jednym.

Posłuchaj rozmowy

 

Redakcja: A. Podbielska/D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dane, urząd statystyczny
Resort cyfryzacji zapowiada: po RODO monitoring nie zniknie

Wejście w życie dyrektywy RODO o ochronie danych osobowych nie oznacza, że monitoring stał się nielegalny. Trzeba jednak pamiętać, że może być on wykorzystywany tylko w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV