Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Wielkanoc do …Portugalii

Kadr z filmu Lisbon Story

Portugalia jest krajem moich niespełnionych marzeń i snów na jawie, nie byłem w Portugalii ale może kiedyś, kto to wie? Jakie jest kino portugalskie? Poważne, smutne, refleksyjne, pełne pytań bez odpowiedzi. Tak jest, bo taka jest Portugalia, to kraj zagadek, kontrastów i niespodzianek.

Pierwszy raz tak naprawdę usłyszałem o Portugalii, dawno temu, byłem jeszcze chłopcem, gdy Portugalia zdobyła nasze serca Rewolucją Goździków pozbywając się dyktatorskiej władzy stworzonej przez Antonio Salazara. Właściwie to portugalska armia po bezkrwawej rewolucji, zapoczątkowała czas rządów demokratycznych. Zakończono krwawą wojnę kolonialną w Angoli, Mozambiku i Portugalia wkroczyła w nową erę – europejskiego smutku.

Dla nas miłośników nie tylko kina, ale i muzyki, umownie nazywanej rozrywkową, zawsze intrygujący był dominujący w Portugalii, trochę w Brazylii i niektórych państwach afrykańskich styl określany jako Fado. Kinomani pamiętają cudowny film Wima Wendersa „Lisbon Story” o filmowym dźwiękowcu, który zakochał się w Lizbonie i w wokalistce najsłynniejszej portugalskiej grupy grającej pop w stylu Fado – w Teresie Salgueiro z Madredeusa. Miałem okazję podziwiać na żywo grupę Madredeus i powiem Państwu, że jest to magiczne przeżycie. Teresa jest kobietą o bajecznej urodzie, głos ma po prostu czarodziejski, a spojrzenie pełne zadumy. Wyszedłem z koncertu absolutnie zauroczony. „Lisbon Story” to film wyjątkowej urody, po prostu przepiękny. Mam nadzieję, że pamiętacie Państwo, uroczy, świąteczny, angielski film „To właśnie miłość” z plejadą brytyjskich gwiazd srebrnego ekranu. Był tam kapitalny portugalski wątek, mianowicie jeden z bohaterów, grany przez Colina Firtha zakochuje się w przepięknej Portugalce, rzeczą godną uwagi była zwłaszcza świąteczna Lizbona. Kiedyś wspominaliśmy wspólnie nieodżałowanego Anthonego Bourdaina – jeden z odcinków z cyklu „Bez rezerwacji” poświęcił Portugalii i jej kuchni, moim zdaniem to wyjątkowo intrygująca kuchnia, smakująca owocami morza i wyśmienitym winem.

Kolejna portugalska fascynacja to oczywiście piłka nożna z: FC Porto, Benficą, Luisem Figo, Cristiano Ronaldo, kiedyś legendarnym Eusebio. To idealny kraj na spokojny odpoczynek dla smakoszy i koneserów dobrej muzyki i ambitnego kina.

Wielkanoc w Portugalii może być fantastyczna. Wszystkiego dobrego!

 

Kinoman

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Iwona Arent: Chcemy, aby Unia Europejska była silna i konkurencyjna, a zarazem sprawiedliwa i solidarna

Prace Sejmowej Komisji Śledczej do spraw Amber Gold dobiegają końca - powiedziała w Porannych pytaniach Iwona Arent z Prawa i Sprawiedliwości. Zasiadająca w komisji posłanka jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV