Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na WiM wzrasta liczba chorych na nowotwory dzieci

Rośnie liczba zachorowań na nowotwory u dzieci na Warmii i Mazurach. Fot. D. Grzymska

Rośnie liczba zachorowań na nowotwory u dzieci na Warmii i Mazurach. W zeszłym roku w regionie zdiagnozowano 34 przypadki, a już w tym roku w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie jest 45 zachorowań – podają specjaliści.

Pierwszy szczyt zachorowań na nowotwory przypada na wiek przedszkolny – od 2 do 6 roku życia, drugi – na wiek nastoletni. – Dlatego najważniejsze, żeby rodzice dokładnie obserwowali swoje dziecko i zgłaszali pediatrze wszystkie niepokojące objawy. – podkreśliła dr Wanda Badowska – ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej olsztyńskiego szpitala dziecięcego.

Takimi objawami może być np. nagły spadek aktywności dziecka, nawracające infekcje, krwawe wylewy, sińce, czy wybroczyny nieadekwatne do urazu.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie wspólnie z fundacją „Przyszłość dla Dzieci” organizuje w białe soboty 19 i 26 listopada akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dla najmłodszych. Badani będą mali pacjenci w wieku od roku do 6 lat. Każde zapisane na akcję dziecko będzie miało wykonaną morfologię krwi i usg jamy brzusznej.

(pap/wchr/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dziecko, nowotwór, rak
Ogólnopolskie zapuszczanie wąsów, czyli ProstaTaSprawa

Do zapuszczenia wąsów w walce z rakiem prostaty i jąder zachęca olsztyńska Fundacja Skrzydła Anioła. Jak wyjaśnia prezes Fundacji Skrzydła Anioła Małgorzata Giżyńska, wąsy są atrybutem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV