Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Zalew Wiślany wyruszyli żniwiarze

Trzcinowe żniwa na Zalewie Wiślanym, fot. M. Stankiewicz

Od dziś ma Złotej Wyspie nad Zalewem Wiślanym można spotkać trzciniarzy. Żniwa trzcinowe w północnej części powiatu elbląskiego zaczęły się później niż zwykle z powodu niesprzyjającej dotąd pogody.

Teraz, przy silnym mrozie można wszędzie wjechać specjalnym kombajnem, nawet na zamrożoną taflę Zalewu Wiślanego. Późny sezon wynagrodzi żniwiarzom znakomita jakość trzciny.

– Jest zdecydowania lepsza niż rok czy dwa lata temu – poinformował Radio Olsztyn Ryszard Zagalski ze wsi Jagodna koło Elbląga.

00:00 / 00:00

 

Kombajn ma komfortowe warunki pracy , dzisiejsze (7.01.) pierwsze próby wypadły znakomicie:

00:00 / 00:00

 

Trzcina rosnąca nad Zalewem Wiślanym jest bardzo cennym materiałem budowlanym przede wszystkim do krycia dachów. Zawiera dużo krzemionki, a to daje jej ogromną trwałość – dodaje Artur Zagalski.

Prawie całe zbiory trzciny znad Zalewu Wiślanego kupują Niemcy, Holendrzy i Skandynawowie. Żniwa, ze względu na wiosenny sezon lęgowy ptaków, muszą zakończyć się do 15 marca.

Trzcinowe żniwa na Zalewie Wiślanym, fot. M. Stankiewicz

Trzcinowe żniwa na Zalewie Wiślanym, fot. M. Stankiewicz

(stan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w trzcina, Zalew Wiślany
Koniec żeglugi po Zalewie Wiślanym

Z powodu zalodzenia akwenu zakończyła się żegluga po Zalewie Wiślanym. Barki i statki wrócą na niego dopiero jak stopi się tafla lodu na Zalewie i rzece...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV