Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nabyłeś używany samochód, mieszkanie lub grunt? Sprawdź, czy nie kupiłeś długu

Fot. fotolia.pl

Możemy stracić samochód, mieszkanie lub grunt,  jeśli sprzedawca był zadłużony wobec skarbówki czy ZUS-u – wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Państwo  może dochodzić roszczeń  do pięciu lat od daty kupna.

Sędziowie potwierdzili, że państwo może stosować do dochodzenia należności publicznych tzw. skargę pauliańską. Przez pięć lat od daty transakcji nabywcy grozi wizyta skarbówki, która może upomnieć się o zwrot długu. Nowo nabyty majątek idzie więc pod młotek, by spłacić te należności. Toteż nim kupisz mieszkanie czy auto najpierw sprawdź, czy właściciel nie jest bankrutem ściganym przez komorników.

Do tej pory regulacje pozwalały skarbówce na blokadę kont firmy, by zabezpieczyć możliwość ściągnięcia zaległych podatków czy składek ZUS. Przepisy karne pozwalają państwu na przejmowanie majątków pochodzących z przestępstwa.

Zdaniem Trybunału nie ma przeszkód, by skarbówka – przez analogię – korzystała z możliwości ściągania należności publicznych ze sprzedanego majątku dłużnika.

 

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mieszkanie, Urząd Skarbowy, samochód, ZUS, dług, dłużnik, Trybunał Konstytucyjny
10-latka wbiegła pod samochód. Rodzice odpowiedzą za to przed sądem

Rodzice 10-latki, która wczoraj po południu na ulicy chrobrego w Ostródzie, wbiegła nagle pod samochód, odpowiedzą  przed sądem. Dziewczynka trafiła do szpitala. Na szczęście nic poważnego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV