Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Nadal obowiązuje zagrożenie powodziowe na Żuławach Elbląskich

Fot. Mira Stankiewicz

W rejonie Zalewu Wiślanego i na Żuławach w powiecie elbląskim nadal obowiązuje ostrzeżenie wydane przez Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni.

Wysokie stany wód, w niektórych miejscach powyżej stanów ostrzegawczych, utrzymują się w Zatoce Gdańskiej i na Zalewie Wiślanym. Poziom żuławskich rzek Nogat i Elbląg wciąż jest trochę poniżej wysokości ostrzegawczych.

Ta sytuacja niesie zagrożenie powodziowe, ale na razie jest bezpiecznie. Woda opada i podnosi się co jakiś czas. Urządzenia hydrotechniczne i wały przeciwpowodziowe są kontrolowane przez służby Wód Polskich, nadzór budowlany, a także przez samorządy gmin, które swoimi siłami monitorują sytuację.

To sytuacja standardowa, wypracowana przez lata doświadczeń – wyjaśnia Tomasz Bąk z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie. W Elblągu jest bardzo dobrze zaopatrzony wojewódzki magazyn przeciwpowodziowy. Jest tam ponad pół miliona worków, sprzęt i łodzie. Podobnie wyposażone  są magazyny gminne.

Wszystkie informacje na temat zagrożeń i aktualnej sytuacji są zbierane od szczebla najniższego samorządu przez służby wojewody po te rządowe.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Żuławy, woda, powódź, zalew, zagrożenie powodziowe
Będzie bezpieczniej na wodach regionu. Samorząd przyznał dotacje sześciu organizacjom

450 tys. złotych trafi do sześciu organizacji dbających o zapewnienie bezpieczeństwa na akwenach Warmii i Mazur. Dotacje przyznał samorząd wojewódzki. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Warmińsko-Mazurskiego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV