Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Oddali hołd i przyjęli uchwałę

Podczas nadzwyczajnej sesji olsztyńskiej Rady Miasta, minutą ciszy uczczono pamięć ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Fot. K. Kaszubski

Olsztyńscy radni przyjęli uchwałę, na mocy której śmieci odebrane po 1 lipca z terenu miasta trafią do Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego. Przetarg na odbiór odpadów z posesji i przewiezienie ich do tej miejskiej spółki ma być ogłoszony w przyszłym tygodniu.

Uchwałę przegłosowano podczas nadzwyczajnej sesji, której towarzyszyła gorąca dyskusja.

Jeszcze przed głosowaniem radny PiS Leszek Araszkiewicz tłumaczył, że jego klub obawia się, że gmina może stracić wpływ na to, co dzieję się z odpadami. Mamy obawy, że rynek śmieci zostanie zmonopolizowany. Po jakim czasie miasto nie będzie miało żadnego wpływu na cenę, czy sposób wywozu śmieci? A może zakład komunalny przestanie istnieć, bo nie będzie miał dostępu do strumienia śmieci? – pytał Leszek Araszkiewicz.

Podobne wątpliwości mieli też radni klubu Demokratyczny Olsztyn. Radni SLD niepokoili się o to, czy precedensowa w skali kraju uchwała nie pociągnie za sobą komplikacji prawnych.

Szef komisji gospodarki komunalnej Robert Szewczyk z Platformy Obywatelskiej przekonywał, że uchwała nie jest zagrożeniem dla Olsztyna i mieszkańców. Olsztyński Zakład Komunalny jest bogactwem stolicy Warmii i Mazur – mówił. Firma ta powołana została do obsługi miejskich potrzeb, a specyfiką formy komunalnej jest jej działalność jest non profit.

Prezydent Olszyna Piotr Grzymowicz przyznał, że istnieje realne zagrożenie zaskarżania uchwały, ale dodał, że rozwiązania takie są stosowane w krajach Unii Europejskiej.

W Olsztynie jest około 10 tysięcy kontenerów na śmieci. Stawka śmieciowa będzie naliczana od osoby i wyniesie miesięcznie 14 zł 41 gr za śmieci nieposegregowane i 9 zł 80 gr za śmieci posegregowane. Olsztyn ma około 175 tysięcy mieszkańców.

Na początku sesji olsztyńscy radni minutą ciszy uczcili pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. (kkasz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sesja, Olsztyn, śmieci
Wiosenne sprzątanie rzek

Tonę śmieci wyciągnęli płetwonurkowie z jednego tylko odcinka rzeki Pisy. W wodzie można było znaleźć prawie wszystko. Tylko z okolic mostu kolejowego w Piszu wyłowiono opony,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV