Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Najbardziej znana na świecie kolęda „Cicha Noc” ma już 200 lat

Fot. fotolia.pl

Kolęda „Cicha noc” grana jest we wszystkich językach i na wszystkich kontynentach.  W Austrii, gdzie powstała w grudniu 1818 roku, z okazji dwóch wieków jej istnienia szykuje się wielki jubileusz.

Ta rocznica przypada w Wigilię, wtedy to melodia „Stille Nacht, Heilige Nacht” zostanie odśpiewana wokół kaplicy w wiosce Oberndorf, niedaleko Salzburga. To tam, 24 grudnia 1818 roku, po raz pierwszy rozbrzmiała słynna kolęda, a w tym roku stanie się ona swoistym hymnem świątecznym.

Spodziewamy się w tym roku około 6 tysięcy osób, a w Wigilię od 3 do 4 tysięcy

– zapowiedział Clemens Konrad, dyrektor lokalnego biura turystycznego.

Oberndorf, jak cały region Salzburg, miejsca związane z kolędą „Cicha noc”, organizują wydarzenia rocznicowe, wysłano nawet zaproszenie do papieża Franciszka.

Autor tekstu, austriacki ksiądz Joseph Mohr, daleki był od wyobrażenia sobie takiej sławy dla swej kojącej pieśni, napisanej, gdy Europa właśnie podnosiła się po wojnach napoleońskich. A nauczyciel Franz Xaver Gruber, organista w kościele w Oberndorfie, skomponował melodię towarzyszącą sześciu strofom.

„Cicha noc” została oficjalnie włączona do repertuaru parafii salzburskiej w 1866 roku, zanim została rozpowszechniona poza austriackimi Alpami.

Wczesne angielskie wersje tekstu kolędy zostały napisane w połowie XIX wieku. Od tego czasu „Cicha noc” została przetłumaczona na prawie 300 języków i dialektów na całym świecie. Śpiewały ją liczne gwiazdy, od Elvisa Presleya po Celine Dion, a nawet Muppety”.

 

Źródło: PAP Life
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Boże Narodzenie, kolęda, święta, jubileusz, cicha noc
Jakie potrawy powinny znaleźć się na wigilijnym stole?

Od wieków w Polsce najważniejszym momentem Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia jest uroczysta wieczerza. Zgodnie z polską tradycją tego magicznego dnia na stole nakrytym białym obrusem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV