Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Najlepsi z najlepszych przyjechali do Olsztyna, aby zmierzyć się w stawianiu rusztowań [ZDJĘCIA]

Ich zadaniem było zbudowanie jak najbezpieczniejszych rusztowań i przestrzeganie wszystkich zasad bhp. 13 ekip z całej Polski wystartowało w Drugich Mistrzostwach w Bezpiecznym Montażu Rusztowań, które odbyło się w Olsztynie na terenie Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

– Ekipy musiały zbudować określone przez nas bryły rusztowaniowe – powiedział reporterowi Radia Olsztyn Robert Jurkiewicz, główny organizator mistrzostw.

Do zbudowania było np. rusztowanie modułowe, którym można obstawiać zbiorniki, wieże. Służą też jako konstrukcje pod reklamy i głośniki

– dodał.

Zawodników oceniali eksperci z Państwowej Inspekcji Pracy i sędziowie. Ich szefem był Andrzej Misztela, kierownik Pracowni Badań Konstrukcji Tymczasowych. – Bierzemy pod uwagę wiele kryteriów. Liczy się przede wszystkim zastosowanie przepisów BHP w praktyce. Sprawdzamy również znajomość technik montażu danego systemu – powiedział Misztela.

Najpierw stawiamy tak zwany sztand. Później idą ramy, podłogi, poręczne i stężenia. Całą konstrukcję trzeba bardzo dobrze zakotwić

– mówił Radiu Olsztyn uczestnik zawodów Michał Doniecki.

W ocenie Jacka Żerańskiego z Państwowej Inspekcji Pracy w Olsztynie tego typu mistrzostwa przede wszystkim popularyzują realne wykorzystywanie przepisów BHP.

Takie wydarzenia zwiększają też doświadczenie monterów, ale przede wszystkim realnie wpływają na zmniejszanie się liczby wypadków przy pracy. A taką tendencję obserwujemy w ostatnich latach

– powiedział Żerański.

Mimo wszystko, każdego roku w Polsce dochodzi do kilku tysięcy wypadków przy pracach budowlanych. W ich wyniku ginie średnio 50. pracowników. Ponad 20% z tych najbardziej tragicznych zdarzeń to właśnie efekt upadków z wysokości, co jest związane oczywiście z niedostatecznym zabezpieczeniem pracowników.

Dlatego na mistrzostwach pozorowano również zawalenie się rusztowania o wysokości 12 metrów i łącznej powierzchni około 120 metrów kwadratowych.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: M. Lewiński
Redakcja: BSChromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mistrzostwa, video, rusztowania
II Mistrzostwa w Bezpiecznym Montażu Rusztowań BMR 2018

Firma JURGO z Olsztyna i Warmińsko-Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego, oddział Centrum Szkoleń Budowlanych w Olsztynie organizują II Mistrzostwa w Bezpiecznym Montażu Rusztowań BMR 2018. Impreza odbędzie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV