Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Najwięcej dłużników alimentacyjnych jest na Warmii i Mazurach

Areszt śledczy w Olsztynie. Fot. Dorota Grzymska

Polscy dłużnicy alimentacyjni są winni swoim dzieciom już ponad 10 i pół miliarda złotych, a największy odsetek takich dłużników jest na Warmii i Mazurach. Pierwszego czerwca, w Dzień Dziecka weszło w życie nowe prawo regulujące obowiązek płacenia alimentów.

W ubiegłym roku do sądów rejonowych w okręgu olsztyńskim wpłynęło ponad 1300 spraw o zasądzenie alimentów i prawie pół tysiąca o ich podwyższenie lub obniżenie. Najwięcej takich spraw jest w Olsztynie.

Według wyliczeń MOPS – zadłużenie funduszu alimentacyjnego wynosi prawie 47 milionów złotych, a odsetki to 17 milionów złotych. Teraz ma się to zmienić.

– Jeżeli dłużnik w przeciągu 3 miesięcy nie zapłaci pełnej wysokości alimentów grożą mu bezwzględnie: grzywna, albo pozbawienie lub ograniczenie wolności. A to ostatnie oznacza elektroniczny dozór – informuje Rafał Kasprzak z olsztyńskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Areszt śledczy w Olsztynie. Fot. Dorota Grzymska

 

 

(D.Grzymska/K.Piasecka)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, alimenty
Zwycięzcy zawodów matematycznych mają prawo do indeksu na UWM

Uznanie i indeks na Wydział Matematyki i Informatyki UWM w Olsztynie - to trofea zwycięzców 15. Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W zawodach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV