Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Największy wiec poparcia węgierskich powstańców w Polsce odbył się w Olsztynie. Mija 62. rocznica wydarzeń

30 października 1956 roku w akcie solidarności z Węgrami walczącymi o wolność, na ówczesny Plac Armii Czerwonej w Olsztynie przyszło około 20 tysięcy osób. Fot. D. Grzymska

Na budynku starostwa powiatowego w Olsztynie odsłonięto kolejną tablicę, upamiętniającą wiec solidarności dla powstańców węgierskich w 1956 roku. W ten sposób uczczono 62. rocznicę tych wydarzeń.

Tablica zawiera ten sam tekst, co istniejąca, ale w języku węgierskim. Do Olsztyna przyjeżdża coraz więcej węgierskich turystów, stąd pomysł starostwa olsztyńskiego i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Odsłonięcie tablicy stało się także okazją do wspomnień naocznego świadka i powstańca Akosa Engelmayera. Były ambasador Węgier w Polsce jako 18-latek walczył na ulicach Budapesztu z żołnierzami Armii Czerwonej. Jak wspomina, dopiero później dowiedział się, że w Olsztynie był największy zryw poparcia dla powstańców węgierskich.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

30 października 1956 roku w akcie solidarności z Węgrami walczącymi o wolność, na ówczesny Plac Armii Czerwonej w Olsztynie przyszło około 20 tysięcy mieszkańców miasta i studentów Wyższej Szkoły Rolniczej. Była to największa tego typu manifestacja w Polsce.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, powstanie węgierskie, starostwo powiatowe
Spór radnych PiS i PO o zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w Olsztynie. Czy uchwała zostanie zniesiona?

Olsztyńscy radni PiS apelują do radnych Platformy Obywatelskiej o wycofanie projektu uchwały, która proponuje zniesienie ograniczenia handlu alkoholem po godzinie 22. Politycy PO domagają się nie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV