Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Najwyższy czas zacząć rozliczać sędziów” vs. „Nie mamy prawa wpływać na funkcjonowanie sądów”

Bogusława Orzechowska i Jerzy Wcisła

„Powinna wejść już dawno temu” – tak o ustawie dyscyplinującej sędziów mówiła w Porannych pytaniach Radia Olsztyn senator PiS Bogusława Orzechowska. Do sprawy odniósł się również senator PO, Jerzy Wcisła.

Bogusława Orzechowska podkreśliła, że ustawy obawiają się ci, którzy mają coś za uszami:

Najwyższy czas, aby ją wprowadzić i zacząć rozliczać sędziów za wszystkie nieprawidłowości. Większość sędziów nie boi się tej ustawy, bo są to ludzie przyzwoici i uczciwi, którzy nie mają zamiaru się w nic mieszać, łamać prawa.

„Politycy tworzą prawo i to jest ich jedyna ingerencja w prace filaru demokracji jakim jest sądownictwo” – przekonywał senator PO Jerzy Wcisła. Politycy, zdaniem senatora, nie mogą kontrolować pracy sędziów:

Nikt polityków do tego nie upoważnił. To nie jest tak, że jeśli zostałem wybrany senatorem, to mam do wszystkiego się wtrącać. Są pewne sfery, o których nie mam prawa decydować, między innymi nie mam prawa bezpośrednio wpływać na funkcjonowanie sądów.

Senat odrzucił nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższy większością pięćdziesiąt jeden do czterdziestu ośmiu głosów. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Jerzy Wcisła powiedział również, że „w sposób bezczelny, wręcz złodziejski PiS przejmuje władzę nad związkiem łowieckim”. Senator podkreślił, że Polski Związek Łowiecki to prywatne stowarzyszenie:

Minister uważa, że jest mądrzejszy od myśliwych i będzie wybierał władze w czterdziestu dziewięciu okręgach oraz łowczego krajowego, a ludzie ze stowarzyszenia, tj. stu trzydziestu członków, będą im płacili.

Senator PiS Bogusława Orzechowska zaznaczyła, że nie tylko PiS głosował w Senacie za tą ustawą:

Razem z PiS-em głosowali również senatorowie PSL-u, którzy zajmują się sprawami rolnictwa. Oni wiedzieli, na co głosują.

Senat poparł w piątek specustawę dotyczącą zwalczania ASF, nie wnosząc do niej poprawek. Nowe przepisy m.in. mają ułatwić odstrzał dzików, a także zwiększyć bioasekurację. Za ustawą bez poprawek było pięćdziesięciu senatorów, a przeciwko – czterdziestu dziewięciu.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Bogusławą Orzechowską i Jerzym Wcisłą

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w senat, sądy, Jerzy Wcisła, Bogusława Orzechowska, Polski Związek Łowiecki
Senator Bogusława Orzechowska: Platforma Obywatelska zawiodła mnie, bo ich głównym programem jest anty PiS

- Wstyd mi za marszałka Tomasza Grodzkiego - mówiła w Porannych pytaniach Bogusława Orzechowska, senator PiS z Ostródy. W ten sposób skomentowała decyzję marszałka o spotkaniu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV