Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Naprawią bocianie gniazda

Strażacy ochotnicy z powiatów braniewskiego i bartoszyckiego dostali podnośniki do naprawy bocianich gniazd i ratowania młodych ptaków.

Sprzęt za ponad 100 tysięcy złotych trafił do sześciu jednostek OSP z miejscowości położonych w Ostoi Warmińskiej, objętej regionalnym programem ochrony populacji bociana białego. Podnośniki otrzymali strażacy z: Lelkowa, Żelaznej Góry, Kamińska, Bezled, Sępopola i Barcian. Będą wykorzystywane w akcjach ratowniczo-gaśniczych, a także przy montażu platform i naprawie bocianich gniazd i w ratowaniu młodych ptaków, które np. wypadły z gniazda. Do tej pory taki sprzęt mieli tylko zawodowi strażacy z miast powiatowych.

Potrzebny sprzęt ufundowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Z dotacji na ochronę bocianów jednostki OSP dostały także piły mechaniczne do przycinania gałęzi przy gniazdach oraz agregaty z lampami, które ułatwią działania ratownicze po zmroku.

Przez ostatnie dwa lata na regionalny program ochrony populacji bociana białego przeznaczono 6 i pół miliona złotych. Przez ten czas zamontowanych zostało 70 słupów z platformami pod nowe gniazda. Utworzono sztuczne stawy i rozlewiska, które mają ułatwić ptakom zdobywanie pokarmu. Dofinansowano też remonty dachów tych wiejskich domów, na których gniazdują bociany. Aby zapobiec kolizjom bocianów z liniami energetycznymi, do jesieni zmodernizowanych zostanie 30 kilometrów linii energetycznych i kilkadziesiąt stacji transformatorowych.

Ostoja Warmińska ciągnie się wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim. Zajmuje pas o długości ponad 100 kilometrów i szerokości do 20 kilometrów. Żyje tam najwięcej bocianów w Polsce. (pap/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV