DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro

Nasi w Rio – Maciej Sarnacki

Maciej Sarnacki na ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro

Fani judo z Warmii i Mazur zjedzą obiad oglądając telewizję. W eliminacjach zaplanowanych na godzinę 15 będzie walczył Maciej Sarnacki z Gwardii Olsztyn, który startuje w kategorii powyżej 100 kilogramów. W pierwszej rundzie jego rywalem będzie Islandczyk Thormodur Jonsson.

Dwa lata starań o występ w igrzyskach

Podstawą kwalifikacji judoków do igrzysk dla była lista rankingowa. Zmuszała ona zawodników do ciągłych starań o start w Brazylii. Olsztyński policjant przez dwa lata uczestniczył w turniejach rangi międzynarodowej. Stoczył prawie 60 walk, z których ponad połowę wygrał. Dzięki temu zajął 17. miejsce w klasyfikacji zawodników chcących rywalizować o medale olimpijskie w wadze +100 kg. Okres kwalifikacyjny zaczął się 30 maja 2014, a skończył równo dwa lata później.

Reprezentacyjny rodzynek

Maciej Sarnacki jest jedynym mężczyzną w kadrze Polski judoków. Oprócz niego do Rio de Janeiro poleciały trzy panie – Katarzyna Kłys, Arleta Podolak i Daria Pogorzelec. Maciej Sarnacki debiutuje w igrzyskach olimpijskich, choć ma już za sobą występ w Igrzyskach Europejskich w Baku, rozgrywanych w 2015 roku. Były to jednocześnie Mistrzostwa Europy w judo. Tego startu nie zaliczy jednak do udanych. Zawody zakończył po dwóch walkach. Wygrał w 1/32 finału, a w 1/16 przegrał przez ippon. Gruzin, który go wyeliminował z turnieju, zdobył złoty medal. Gdyby spotkali się w 1/8 finału, Maciej Sarnacki miałby prawo walki w repasażach. Liczymy na zdecydowanie lepszy występ w Brazylii. A jaki on sam ma cel na najważniejszą imprezę dla każdego sportowca? – Chciałbym zaprezentować się z jak najlepszej strony i tak, żeby moje walki były komentowane długo po zakończeniu igrzysk. Nie liczę na wielki sukces, bo występ w tej imprezie stanął pod znakiem zapytania, kiedy doznałem kontuzji nogi. Uraz pokrzyżował moje plany, ale nie poddaję się i zamierzam dać z siebie wszystko – powiedział olsztyński judoka. Sierżant Maciej Sarnacki należy do Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie i dzieli obowiązki służbowe z treningami. – Dziękuję Komendantowi Wojewódzkiemu Policji inspektorowi Tomaszowi Klimkowi, dowódcy mojego oddziału oraz dowódcy 1 kompanii. Bez pomocy i wyrozumiałości moich przełożonych igrzyska w Rio de Janeiro obejrzałbym w telewizji.

Judo jako dyscyplina olimpijska

Judo pojawiło się w programie igrzysk w 1964 roku, rozgrywanych w Tokio. Zabrakło go jednak… 4 lata później w Meksyku. Od 1972 roku jednak judocy bez żadnej przerwy rywalizują o medale olimpijskie. Natomiast od zawodów w Barcelonie w 1992 na tatami wychodzą również panie.

Równe szanse, sprawiedliwy podział

Kobiety i mężczyźni walczą w 7 kategoriach wagowych. Judoczki – do 48, 52, 57, 63, 70, 78 i powyżej 78 kilogramów. Judocy – do 60, 66, 73, 81, 90, 100 i powyżej 100 kilogramów. Maciej Sarnacki startuje w najcięższej kategorii. Waży 130 kilogramów przy 200 centymetrach wzrostu. I – jak sam przyznaje – nie jest największym zawodnikiem w całej stawce. Wyższy od niego jest m.in. Rosjanin Renat Saidov, który mierzy aż 208 cm. Wyraźnie cięższy natomiast – Rumun Daniel Natea. Zaledwie kilku kilogramów brakuje mu do 200.

Posłuchaj, co Maciej Sarnacki powiedział Polskiemu Radiu Olsztyn dzień przed startem

00:00 / 00:00

(kos)

Więcej w policjant, judo, Igrzyska, Igrzyska Olimpijskie, Maciej Sarnacki, Rio De Janeiro
Nasi w Rio – dziś startuje Małgorzata Jasińska

Po niezwykle udanym wyścigu Polaków ze startu wspólnego przyszedł czas na rywalizację pań w tej konkurencji. Wczoraj brązowy medal zdobył Rafał Majka. Dziś o jak najlepszy...