Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Naukowcy wypełniają białe plamy w życiorysie Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik

 Mówił po polsku? Jakie miejsca odwiedził? To pytania, na które starali się odpowiedzieć historycy, znawcy życiorysu Mikołaja Kopernika. Na Warmii  astronom spędził 40 lat.

Wykłady odbyły się w Ośrodku Badań Naukowych w Olsztynie. Profesor Janusz Małłek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu należy do tych historyków, którzy twierdzą, że astronom mówił po polsku.

Świadczy o tym m.in. otoczenie Kopernika w Toruniu. Po polsku mówiły dziewki, służba.

Prof. Małłek twierdzi również, że nawet te osoby, które wywodziły się z Niemiec były dwujęzyczne.

Poza tym Mikołaj Kopernik studiował w Krakowie. Spędził tam cztery lata. Oczywiście, wykłady były prowadzone w łacinie, ale rozmowa z ludźmi, czy dyskusja na targu, te musiały być po polsku.

Z kolei kopernikolog doktor Jerzy Sikora podejrzewa, że Kopernik, kiedy asystował swojemu wujowi Łukaszowi Watzenrode, mógł zwiedzić m.in. Wilno.

Dokumenty wskazują, że biskup przejechał znaczną część Prus. Po co miałby sobie robić wycieczkę krajoznawczą? Był spływ rzeką Wilią do Niemna, on to również robił dla swojego siostrzeńca. Po drodze był Królewiec i spotkanie z Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego, później nocleg w Rynie, dalej nocował zapewne również w Ełku.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Fot. Ł. Węglewski

Autor: M.Lewiński
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ksiądz, nauka, Mikołaj Kopernik
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski będzie kształcić przyszłych pracowników ZUS

ZUS i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski uruchamiają nowy kierunek studiów dualnych przygotowujący  specjalistów do obsługi ubezpieczeń społecznych. Studenci będą uczyć się jednocześnie na Wydziale Nauk Ekonomicznych, ale i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV