Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Naukowcy z kilku państw rozmawiają o wizytach Mikołaja Kopernika w Lubawie i ich znaczeniu dla astronomii

Pod hasłem „Kopernik na Ziemi Lubawskiej” w Lubawie odbywa się międzynarodowa konferencja organizowana przez Fundację Nicolaus Copernicus.

To kolejne wydarzenie o charakterze międzynarodowym. Jak dowodzą naukowcy, wizyty Mikołaja Kopernika w Lubawie, wiosną i latem 1539 roku, miały ogromne znaczenie.

Dyrektor generalny Fundacji Nicolaus Copernicus Robert Szaj przypomina, że to właśnie w Lubawie Kopernik za namową biskupa Tiedemanna Giesego oraz swojego ucznia Retyka podjął decyzję i wyraził zgodę na publikację drukiem swojego dzieła „De Revolutionibus”. Tutaj też Retyk napisał swoje dzieło „Narratio Prima”, będące omówieniem teorii Kopernika. O wydarzeniach tych mówią naukowcy, którzy przyjechali do Lubawy.

Wśród zaproszonych prelegentów są między innymi: profesor André Goddu ze Stonehill College z USA, doktor Pietro Daniel Omodeo z Instytutu Historii Nauki Maxa Plancka w Berlinie oraz profesor Jarosław Włodarczyk – dyrektor Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a także naukowcy z Torunia, Olsztyna i Gdańska.

Na konferencji prezentowany jest najnowszy stan badań nad pobytem Mikołaja Kopernika w Lubawie w 1539 roku. Profesor Jarosław Włodarczyk po raz pierwszy przedstawi obserwacje astronomiczne, które Mikołaj Kopernik, Joachim Retyk i biskup Tiedemann Giese wspólnie mogli przeprowadzić z lubawskiego zamku.

Podczas konferencji realizowany jest kolejny odcinek filmu dokumentalnego TVP z serii Astronarium. Lubawę odwiedzają też dziennikarze BBC. W trakcie konferencji realizowane są zdjęcia do najnowszego filmu dokumentalnego Michała Juszczakiewcza i Roberta Szaja pt. „Tajemnice de Revolutionibus…”.

Konferencja tłumaczona jest na język angielski. Transmisję można oglądać „na żywo” na stronie Fundacji Nicolaus Copernicus.

W Lubawie zorganizowano międzynarodową konferencję na temat Mikołaja Kopernika Fot. K. Szafryński

W Lubawie zorganizowano międzynarodową konferencję organizowaną przez Fundację Nicolaus Copernicus. Fot. K. Szafryński

W Lubawie zorganizowano międzynarodową konferencję na temat Mikołaja Kopernika Fot. K. Szafryński

Polskie Radio Olsztyn na międzynarodowej konferencji pt. Kopernik na Ziemi Lubawskiej. Fot. K. Szafryński

Kopernik na Ziemi Lubawskiej, Lubawa, Kopernik

Polskie Radio Olsztyn na międzynarodowej konferencji pt. Kopernik na Ziemi Lubawskiej. Fot. K. Szafryński

(BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w astronomia, nauka, badania, Kopernik
Polskie Radio Olsztyn wśród najchętniej słuchanych stacji w Olsztynie!

Najchętniej słuchaną stacją radiową w Olsztynie, w okresie od października ubiegłego roku do marca tego roku, było RMF FM. Na podium znalazły się także: Trójka i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV