Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Naukowcy zbadali gdzie najbezpieczniej przekopać Mierzeją Wiślaną

Mierzeja Wiślana

Przekopanie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w Piaskach albo Nowym Świecie będzie najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego – oceniają naukowcy.

Najgorzej na przyrodę wpłynęłoby przekopanie Mierzei w Skowronkach i Przebrnie. Prognozę oddziaływań planowanej inwestycji na środowisko opublikował Urząd Morski w Gdyni.

Niezależnie jednak od wyboru wariantu, zdaniem naukowców, taki przekop będzie miał negatywny wpływ na środowisko i obszary chronione. Zmienią się warunki przyrodnicze i krajobrazowe oraz ekosystem polskiej części Zalewu Wiślanego. Kanał żeglugowy wpłynie też na równowagę przyrodniczą, warunki bytowania zwierząt i ptaków oraz warunki hydrologiczne rzeki Elbląg.

O przekopanie Mierzei Wiślanej i utworzenie kanału żeglugowego od lat zabiegają samorządowcy z Warmii i Mazur, szczególnie władze Elbląga. Podkreślają, że w ten sposób elbląski port i porty nadzalewowe będą miały szansę rozwoju, a cały region będzie atrakcyjniejszy dla turystów. Polska zyskałaby też nową – niezależną od Rosji – drogę wodną. Według wstępnych szacunków budowa kanału żeglugowego ma kosztować od 600 do 700 milionów złotych. (PAP/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, środowisko, ekologia, kanał, mierzeja
Trzy komitety referendalne bez rozliczonych sprawozdań

Komisarz wyborczy odrzucił sprawozdania trzech z 11 komitetów z wydatków w czerwcowej kampanii przed przedterminowymi wyborami prezydenta i rady miasta. Jak powiedział dyrektor elbląskiej delegatury Krajowego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV