Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Naukowiec z Olsztyna szuka sposobów łagodzenia celiaki u dzieci

Polska Akademia Nauk (Olsztyn). Fot. Łukasz Węglewski

Doktorantka z olsztyńskiego oddziału PAN zbada, w jaki sposób wzbogacanie diety bezglutenowej prebiotykami wpływa na łagodzenie skutków celiaki u dzieci. Na swój projekt dostała dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki. Na celiakię, zwaną chorobą trzewną, zapada jedno na sto dzieci.

Jak wyjaśnia Natalia Drabińska z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, jest to choroba autoimmunologiczna, którą wywołuje obecność glutenu w żywności. W organizmie chorego gluten powoduje stan zapalny jelita, zanikają kosmki jelitowe, przez co zmniejsza się powierzchnia wchłaniania z jelit. Choroba trzewna jest niewyleczalna, jedynym sposobem jest stosowanie restrykcyjnej, bezglutenowej diety, która łagodzi skutki choroby.

Prebiotyk to substancja obecna lub wprowadzana do pożywienia w celu rozwoju korzystnych bakterii jelitowych. Prebiotyki mogą występować naturalnie w żywności lub być do niej dodane. W odróżnieniu od probiotyków nie zawierają żadnych mikroorganizmów, a jedynie substancje stymulujące.

Natalia Drabińska będzie podawała dzieciom z celiakią fruktany typu inuliny, które należą do grupy prebiotyków. Inulina w największych ilościach występuje w mało popularnych roślinach, takich jak cykoria czy topinabur, ale jest też w cebuli, porze czy czosnku. Doktorantka podkreśliła, że wielokrotnie zostało udowodnione, iż spożywanie tych produktów może korzystnie wpływać na organizm.

(pap/karp/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Polska Akademia Nauk, PAN
Dwaj olsztyńscy naukowcy zostali członkami PAN

Członkami Polskiej Akademii Nauk zostali profesorowie: Adam Zięcik i Andrzej Ciereszko z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Wybrało ich Zgromadzenie Ogólne PAN....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV