Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nękanie czy głupi żart? W tle wątek erotyczny

Fot. M. Lewiński

To może być stalking, czyli uporczywe nękanie. W blokach przy ulicy Dworcowej w Olsztynie ktoś rozniósł kartki ze sprośnym tekstem. Namawia do przesyłania intymnych zdjęć pod wskazany adres.

Na karteczce napisano: szukamy facetów do seksu bez zobowiązań, płacimy za zdjęcia, możecie przesyłać swoje nagie ciała. Poniżej podano czyjś adres zamieszkania, co ciekawe, nie z naszego województwa i dwa numery telefonów. Polskie Radio Olsztyn postanowiło zająć się tą sprawą. Zadzwoniliśmy pod jeden ze wskazanych numerów, początkowo nie zdradzając swojej tożsamości. Odebrała kobieta, która stanowczo zaprzeczyła wszystkiemu, co zostało napisane na kartce. Następnie stwierdziła, że domyśla się, kto mógł zrobić jej taką przykrość.

Posłuchaj fragmentu rozmowy naszego reportera:

00:00 / 00:00

– Wykorzystanie naszych danych osobowych, w takim przypadku, może spełniać znamiona przestępstwa z art. 190a kodeksu karnego – powiedział Polskiemu Radiu Olsztyn sierżant Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. – W pierwszej kolejności powinniśmy próbować dojść do porozumienia za pomocą mediacji, zwykłej rozmowy – dodaje sierż. Markowski. – Dobre jest nawet wyrzucenie sobie nawzajem różnych pretensji. Jeżeli to nie pomoże, wówczas powinniśmy pójść z tą sprawą na policję. Nigdy jednak nie powinniśmy stosować takich środków. Każdy, kto decyduje się na podjęcie takich kroków musi zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności karnej.

Kobieta, z którą rozmawiał reporter Polskiego Radia Olsztyn, stwierdziła, że jeśli sytuacja kiedykolwiek się powtórzy, to zgłosi sprawę policji.

Artykuł 190a kodeksu karnego, mówi o tym, że:
§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność,
podlega karze pozba­wienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

 

(mlewin/kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Stalking
Zakochany usłyszał zarzut stalkingu

Policjanci zatrzymali 18-latka z podelbląskiej wsi, który jest podejrzany o stalking. Dziewczyna, z którą spotykał się od 3 lat, chciała zakończyć związek. On jednak nie pogodził...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV