Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

NFZ nie chce zwracać pieniędzy za leczenie za granicą

Narodowy Fundusz Zdrowia w Olsztynie

W poranku Radia Olsztyn poruszaliśmy temat kolejek do specjalistów.

Na Warmii i Mazurach na niektóre zabiegi czeka się kilka lat. Tak jest w przypadku jednej z mieszkanek regionu, która na zabieg usunięcia zaćmy musi czekać prawie 4 lata.

operacja za kilka lat

00:00 / 00:00

Tymczasem jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, wielu Polaków leczy zaćmę za granicą, a dokładnie w Czechach, gdzie kolejek nie ma i jest taniej. Do Narodowego Funduszu Zdrowia wpływają wnioski o refundację takich zabiegów.

Na razie, jak informuje rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ, jeszcze nikt z regionu z takim wnioskiem się nie zgłosił. Magdalena Mil przypomina, że na podstawie dyrektywy europejskiej, Narodowy Fundusz Zdrowia nie może zwracać kosztów leczenia za granicą, bo nie została jeszcze dostosowana do obowiązującego w Polsce prawa.

00:00 / 00:00

W Polsce na zabieg usunięcia zaćmy czeka ponad 300 tysięcy osób. Często w kolejce muszą odczekać około 2 lat, a nawet dłużej. (dgrzym/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, NFZ, operacja, leczenie
Pomóżmy sobie wygrać walkę z nowotworem

Choć badania są darmowe, a dostępność do lekarzy coraz większa to wciąż profilaktyka raka piersi i szyjki macicy nie jest popularna wśród mieszkanek Warmii i Mazur....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV