Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

NFZ otrzyma dodatkowe 144 miliony złotych. „Uregulujemy wynagrodzenia m.in. fizjoterapeutów”

Fizjoterapeuci, rehabilitanci i diagności laboratoryjni dostaną podwyżki. Będą też wyższe wyceny świadczeń medycznych.

Warmińsko-mazurski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia dostanie dodatkowe pieniądze z ogólnopolskiej puli ponad 4,1 miliardów złotych. W efekcie warmińsko-mazurski NFZ dostanie dodatkowo 144 miliony złotych.

Co ważne, 24 miliony złotych z tej kwoty zasili płace grup pracowników medycznych, których nie objęły wcześniejsze regulacje. Dzięki dodatkowym środkom, wzrosną wyceny świadczeń. O 10 procent zwiększą się wyceny świadczeń leczenia szpitalnego w SOR-ach i izbach przyjęć, o 5 procent – rehabilitacji leczniczej, a o 3 procent – ambulatoryjnej opieki w poradniach.

Pieniądze trafią na konto szpitali dzięki zmianie planu finansowego NFZ na ten rok. Wynika to m.in. z większych wpływów ze składek na ubezpieczenie zdrowotne. Podwyżki dostanie około 2 tysięcy pracowników z Warmii i Mazur. Od 1 lipca wzrośnie też minimalna płaca w służbie zdrowia osób z wykształceniem wyższym w zawodach medycznych. Zamiast 3900 złotych, będzie to stawka 4200 złotych.

Tymczasem na Warmii i Mazurach trwa protest fizjoterapeutów ze szpitala miejskiego i wojewódzkiego w Elblągu, a także placówek w Kętrzynie i Działdowie.

Z tej puli co najmniej 24 miliony złotych zostanie przeznaczonych na regulację wynagrodzeń dla pracowników służby zdrowia, w tym fizjoterapeutów, czy diagnostów laboratoryjnych

– powiedział dyrektor NFZ w Olsztynie Andrzej Zakrzewski.

W regionie podwyżka dotyczyć będzie około 2 tysięcy osób, z czego tysiąc to fizjoterapeuci.

Autor: A.Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w NFZ, Andrzej Zakrzewski
Przedszkolaki zaproszą mamy na badania profilaktyczne. NFZ zorganizował akcję z okazji Dnia Matki

Dziennie pięć Polek umiera na raka szyjki macicy, a piętnaście na raka piersi. Dlatego w związku ze zbliżającym się Dniem Matki, Narodowy Fundusz Zdrowia zachęcił przedszkolaki,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV