Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie będzie badań archeologicznych w dawnym Mauzoleum Hindenburga w Olsztynku

Tablica w mauzoleum Hindenburga. Fot. A.Skrago

Władze miasta uznały, że „byłoby to moralnie dwuznaczne i mogłoby zostać uznane za propagowanie faszyzmu”.

Projekt „Odkrycie tajemnic pomnika Tannenbergu” został wybrany w olsztyneckim budżecie obywatelskim. Zakładał przeprowadzenie w tym roku prac archeologicznych w miejscu, w którym znajdował się kiedyś Tannenberg-Denkmal, czyli mauzoleum marszałka Paula von Hindenburga. Celem planowanych prac miało być odkrycie, udokumentowanie i zabezpieczenie ostatnich niezniszczonych elementów niemieckiego pomnika.

Zdaniem pomysłodawców projektu, pozwoliłoby to w przyszłości uporządkować i zrewitalizować zaniedbany obecnie obszar po dawnym mauzoleum i zaplanować stworzenie tam parku historyczno-kulturowego.

Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna podjął w tym tygodniu decyzję o rezygnacji z realizowania tego projektu. Wcześniej zwrócił się o opinie do wielu instytucji, w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Pamięci Narodowej, władz województwa i historyków. Wszystkie były negatywne.

Odsłonięty w 1927 roku pomnik Tannenberg-Denkmal miał upamiętniać niemieckie zwycięstwo i żołnierzy poległych w 1914 roku w bitwie z armią carską pod Tannenbergiem w Prusach Wschodnich. W ówczesnej niemieckiej propagandzie bitwa miała być rewanżem za porażkę pod Grunwaldem.

Tablica w miejscu mauzoleum Hindenburga. Fot. A.Skrago

Autor: PAP
Redakcja: KPiasecka/BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, badania, archeologia, Mauzoleum Hindenburga
Ostrogi rycerskie i krzyżackie monety. Poszukiwacze skarbów wykopali nowe artefakty pod Grunwaldem

Grupa miłośników historii z Polski, Norwegii i Danii zakończyła kilkudniowe poszukiwania na polach bitwy pod Grunwaldem. W czwartych międzynarodowych badaniach archeologicznych uczestniczyło kilkudziesięciu naukowców. Poszukiwacze śladów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV