Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie będzie nowego przetargu na przekop Mierzei Wiślanej. W lipcu ma być wskazany wykonawca budowy

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Fot. Ł. Sadlak

Jak poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, jesienią zostanie podpisana umowa z wykonawcą inwestycji.

Oferty od potencjalnych wykonawców nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym otwarto pod koniec maja. Wpłynęło sześć ofert, a ceny proponowane przez inwestorów wahają się od ponad 992 milionów złotych do przeszło 1 miliarda złotych. Na pierwszą część inwestycji, czyli budowę portu osłonowego, kanału żeglugowego i sztucznej wyspy, resort chciał przeznaczyć ponad 718 milionów złotych.

Minister pytany, czy w związku z przekroczeniem kosztorysu w przetargu będzie nowe postępowanie, odpowiedział, że tak się nie stanie. Dodał, że inwestor będzie wskazany z początkiem lipca. Umowa miałaby zostać podpisana we wrześniu lub październiku, i wtedy ruszyłaby budowa przekopu.

Marek Gróbarczyk poinformował, że resort zwiększy fundusze na inwestycję przez aktualizację planu wieloletniego dotyczącego przekopu. Zapewnił, że ministerstwo jest „w stałym dialogu z Komisją Europejską” w sprawie inwestycji. Pytany, czy nie obawia się, że KE ze względów środowiskowych nie zgodzi się na budowę, Marek Gróbarczyk zapewnił, że nie ma ona podstaw do postawienia „weta”.

Według resortu budowa nowej drogi wodnej ma znacząco poprawić dostęp do portu w Elblągu i zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Autor: PAP
Redakcja: K.Kantor/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w inwestycja, przekop, przetarg, Mierzeja Wiślana, Marek Gróbarczyk
Jerzy Wcisła: Budowa kanału przez Mierzeję nie obejmuje portu w Elblągu. Jerzy Wilk: Na uruchomienie portu czekają Białoruś i Ukraina

O budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną i inwestowaniu w budowę Via Carpatii rozmawiali w Porannych pytaniach poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk i senator Platformy Obywatelskiej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV