Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie będzie odkleszczania parków w Elblągu. Preparaty stosowane do oprysków są zabójcze również dla owadów zapylających

Fot. BPN

Elbląg nie podejmie akcji, która pomogłaby zwalczać kleszcze na miejskich terenach zielonych i w parkach. Takie opryski mogłyby zabić, nie tylko dokuczliwe czy groźne dla ludzi i zwierząt owady i pajęczaki, ale też te pożyteczne.

O to czy miasto może przeprowadzić akcję przeciw kleszczom pytali mieszkańcy za pośrednictwem radnego. Sprawą zainteresowani byli głównie właściciele psów. – Odpowiedź była, że nie da się – wyjaśnia radny Cezary Balbuza. – Nie da się bo, to niej takie proste – wyjaśnia Joanna Urbaniak z urzędu miasta. Nie ma obecnie preparatu, który zabiłby to, co nam szkodzi, a oszczędził zapylacze np. dzikie pszczoły czy trzmiele. A te są chronione.

Nie wiemy, ile psów czy kotów trafiła do weterynarzy po kontakcie z kleszczami, ale dane sanepidu dotyczące ludzi są optymistyczne. Co roku zmniejsza się liczba chorych z chorobami odkleszczowymi.

Dodajmy – specjaliści zalecają używanie zarówno dla ludzi i zwierząt preparatów odstraszających kleszcze. Po spacerze należy sprawdzić, czy na ciele nie ma intruza. Jeśli znajdziemy kleszcza należy jak najszybciej go usunąć.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Cezary Balbuza, kleszcz, Joanna Urbaniak, opryski, odkleszczanie
„Kocie oczka” na ulicach Elbląga. Miasto chce zbudować aktywne przejścia dla pieszych

Wracamy do sprawy niebezpiecznego przejścia dla pieszych w centrum Elbląga. Władze miasta chcą na alei Grunwaldzkiej zbudować tzw. aktywne przejście z rządowego programu Razem Bezpieczniej im....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV