Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie chcą już brzydkich pamiątek z Zakopanego

Fot. Fotolia.com

 

Muzeum Tatrzańskie ogłosiło konkurs na zaprojektowanie pamiątki z Zakopanego. Autorzy najlepszych projektów otrzymają nagrody pieniężne o łącznej wartości ponad 20 tys. zł, a sama pamiątka w przyszłości trafi do rąk turystów.

Często oddalibyśmy wiele, by wrócić do miejsc, które odwiedziliśmy. Swoistym przedłużeniem uroczych wakacji jest ona. Pamiątka. Magiczny przedmiot, dzięki któremu wspomnienia ożywają. Gorzej, gdy zamiast cieszyć oko, razi miernością wykonania, nie ma krzty oryginalności. Niezręcznie go wtedy trzymać na półce czy podarować przyjacielowi.

„Szukamy pamiątki, czyli czegoś, co turysta będzie mógł zabrać z Zakopanego. Przedmiotu, który przywoła miłe wspomnienia z urlopu” – mówiła Katarzyna Para, wicedyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

Muzeum zwraca się więc do projektantów, rzemieślników, artystów i miłośników Podhala oraz tatrzańskiej symboliki. To oni mają szansę stworzyć oficjalną, dobrze zaprojektowaną pamiątkę z Zakopanego. Nawiązującą do podhalańskiej tradycji, kultury, a także przyrody.

Dowolność zostawiamy projektantom. A pomysł zrodził się stąd, że my codziennie, przemierzając Krupówki, idąc do pracy, widzimy: Pikaczu, jednorożce, dinozaury z napisem +Zakopane+, pięknie zielone. Wydaje się więc, że warto byłoby wrócić do naszej tradycyjnej kultury, zakopiańskiej i spróbować poszukać czegoś inspirowanego tą kulturą

– dodaje Para.

Jak ma być ta pamiątka? „Ważny jest też materiał wykonania. Chcielibyśmy, żeby pojawiły się masowo pamiątki, które są wykonane u nas, w Polsce, przez naszych rękodzielników, z materiałów, które są tu dostępne: drewno, kamień” – dodaje wicedyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

W konkursie można wziąć udział indywidualnie lub stworzyć 2-4-osobowy zespół. Zgłoszenie konkursowe można przesyłać do 3 października. Szanse mają zarówno amatorzy zafascynowani dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Podhala, studenci, jak i doświadczeni designerzy oraz studia projektowe. Zgłoszenia konkursowe oceni jury w składzie: Jarosław Hulbój, Paweł Jasiewicz, Bogna Świątkowska, Anna Kozak, Tomek Rygalik, Marcin Rząsa i Anna Wende-Surmiak. Organizatorem konkursu jest obchodzące w tym roku 130-lecie istnienia Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Pierwsza nagroda wynosi 10 tys. złotych. Udało nam się uzyskać dofinasowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu EtnoPolska 2019, dzięki temu mamy dla projektantów atrakcyjne nagrody”

– dodaje Para.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu, wraz regulaminem znajdują się na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl/konkurs-pamiatka-z-zakopanego/. Zwycięzca – oprócz nagrody pieniężnej – otrzyma od Muzeum Tatrzańskiego szansę wyprodukowania zaprojektowanej pamiątki. Zgłoszenia projektów są przyjmowane do 3 października do godz. 15. Ogłoszenie wyników odbędzie się 19 października w trakcie uroczystej gali.

Źródło: PAP Life

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Mieszkańcy czekają na nią od lat. Mała obwodnica Ełku ma być gotowa w ciągu roku

Mała obwodnica Ełku powstanie w ciągu roku. Poinformowali o tym na wspólnej konferencji prasowej poseł Wojciech Kossakowski i prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz. Pieniądze na inwestycje pochodzą...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV