Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Nie chcemy blokować przebudowy, ale jesteśmy zaniepokojeni”. Architekci apelują o uznanie dworca Olsztyn Główny za zabytek

Dworzec Główny w Olsztynie. Fot. Przemysław Getka

Olsztyński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich opublikował list otwarty, w którym przypomina swoje najważniejsze argumenty za tym, by wpisać dworzec do rejestru zabytków.

Architekci podkreślają, że ich celem nie jest blokowanie przebudowy, ale troska o zachowanie modernistycznej architektury, będącej świadkiem rozwoju Olsztyna na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Mówią też o niepokoju związanym z brakiem jasnych wizji tego, co ma powstać po zburzeniu obecnego budynku.

PKP nic nie pokazuje, natomiast wspomina o budżecie, który patrząc na przetargi dzisiaj rozstrzygane, rodzi niepokój co do wielkości i funkcjonalności tego dworca. Zależy nam też na zachowaniu połączenia dworca kolejowego i autobusowego, a nie, by dworzec kolejowy był w jednym miejscu, a dworzec autobusowy po drugiej stronie centrum handlowego

– mówi Piotr Mikulski-Bąk z SARP-u.

List nie przekonał jednak przewodniczącego olsztyńskiej rady miasta Roberta Szewczyka z Platformy Obywatelskiej. Urząd miasta przypomina również o wynikach badań sondażowych, w których większość mieszkańców opowiedziała się za budową całkowicie nowego dworca.

Dworzec nie prezentuje aż takich wartości a jego wpisanie do rejestru jest równoznaczne z zamknięciem szans na budowę obiektu dworcowego odpowiadającego potrzebom XXI wieku

– twierdzi Robert Szewczyk.

W sprawie dworca przedstawiciele najważniejszych partii politycznych mówią jednym głosem. Niedawno swoje interwencje zapowiedzieli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Wystąpiłem do ministra infrastruktury, by przyspieszono prace modernizacyjne – mówi poseł Krzysztof Jurgiel.

Natomiast poseł Iwona Arent obiecała zwrócić do się do głównego konserwatora zabytków, by dworzec w rejestrze zabytków się nie znalazł.

Jeżeli w tym roku nie rozpoczniemy remontu, to miliony złotych przepadną, a te pieniądze zostaną przekazane innym miastom.

Trzy stowarzyszenia: SARP, Forum Rozwoju Olsztyna oraz Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków złożyły wniosek o wpisanie dworca do rejestru wiosną 2017 roku. Wojewódzki konserwator zabytków odmówił wpisania obiektu, stowarzyszenia odwołały się do ministerstwa kultury, a ministerstwo kazało powtórzyć procedurę.

Druga decyzja wojewódzkiego konserwatora była identyczna. Wtedy ministerstwo znów kazało przeprowadzić postępowanie. Teraz trwa trzecie już postępowanie w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Olsztynie. W tym tygodniu służby konserwatorskie mają przeprowadzić ponowne oględziny dworca, a do końca miesiąca chcą zakończyć postępowanie. Decyzję, w optymistycznym scenariuszu, wojewódzki konserwator może wydać w połowie czerwca.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Dworzec Główny w Olsztynie
fot. Przemysław Getka

Dworzec Główny w Olsztynie
fot. Przemysław Getka

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP, Olsztyn, kolej, dworzec, Dworzec Główny, architekci
W Olsztynie rozpoczęła się Kortowiada. Przed studentami 5 dni zabawy

Zaczęła się biegiem przełajowym, zakończy kinem pod chmurką. Najważniejszymi punktami imprezy będą: tradycyjna parada studentów, bój wydziałów oraz koncerty na Górce Kortowskiej. W Olsztynie ruszyła jubileuszowa,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV