Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie daj się oszukać, czyli jak bezpiecznie wziąć kredyt?

Ponad 15 mln Polaków ma na swoim koncie co najmniej jedno zobowiązanie finansowe wobec banku. Nie wszystkim udaje się dokonać spłaty w wyznaczonym terminie, zadłużając się na bardzo wysokie kwoty. Można jednak tego uniknąć – wystarczy poznać zasady bezpiecznego zaciągania kredytów bankowych.

Wśród bankowych dłużników jest spora grupa mężczyzn oraz kobiet. Ich zadłużenie wobec instytucji finansowych nie zawsze wynika z przejściowych kłopotów finansowych. Często winę za to ponosi niewczytanie się w warunki umowy, które mogą uwzględniać nałożenie dodatkowych opłat w konkretnych sytuacjach. Spłata zobowiązania wcale nie musi mieć takiego czarnego scenariusza – trzeba tylko poznać wskazówki, na podstawie których uda się wybrać bezpieczny produkt finansowy.

Bezpieczny kredyt, czyli jaki?

Bezpieczny kredyt to taki, którego spłata przebiega zgodnie z harmonogramem i w trakcie regulowania należności nie pojawiają się nieoczekiwane opłaty nakładane przez bank. To także taka forma wsparcia finansowego, która jest adekwatna do sytuacji materialnej kredytobiorcy i nie przyczynia się do wpadnięcia w tzw. spiralę zadłużenia.

Jak zaciągnąć bezpieczny kredyt?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że zaciągany kredyt jest w pełni bezpieczny, nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili. Emocje wcale nie są dobrym doradcą, dlatego przed złożeniem wniosku trzeba po prostu „ochłonąć”.

1. Porównaj dostępne oferty

Kredyty bankowe różnią się pod wieloma względami, dlatego wybór przypadkowej oferty może sporo kosztować. Aby uniknąć błędy popełnianego przez wielu kredytobiorców, warto porównać propozycje banków. W przypadku kredytu gotówkowego wystarczy skorzystać z narzędzia porównywarkowego dostępnego pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/. Wypełniając krótki formularz, można uzyskać informację o zdolności kredytowej oraz dostępnych kalkulacjach z poszczególnych banków.

2. Czytaj warunki umowy

Umowa kredytowa to ważny dokument, w którym zawarte są informacje na temat całkowitych kosztów zobowiązania. Dzięki temu będziesz mieć świadomość, co i ile będzie kosztować. W ten sposób unikniesz nieprzewidzianych wydatków i rozczarowania koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat.

3. Pożycz tyle, ile jesteś w stanie spłacić

Banki oferują kredyty w różnych wysokościach, aby wpisać się w oczekiwania kredytobiorców. Ty jednak zaciągnij zobowiązanie na taką kwotę, jakiej rzeczywiście potrzebujesz. Inaczej narazisz się na niepotrzebne koszty – trzeba będzie spłacić odsetki i prowizję.

Warto przy tym ustalić optymalną wysokość raty – tak, aby móc spłacić w terminie zobowiązanie nawet w momencie przejściowych problemów finansowych.

Nie wiesz, jaki kredyt warto wybrać? Skorzystaj z możliwości, jakie daje porównywarka finansowa. Jest to przydatne narzędzie, które pozwoli na podjęcie świadomej i w pełni bezpiecznej decyzji. Możesz bowiem porównać konkretne oferty pod kątem kosztów, wymaganych formalności oraz wielu innych parametrów.

Więcej w pieniądze
Rusza nowa edycja programu Senior Plus. Do rozdysponowania jest 80 milionów złotych

Do 7 stycznia można składać wnioski na utworzenie dziennego domu lub klubu seniora. Dofinansowanie pochodzi z programu Senior Plus. Kwota do rozdysponowania z programu Senior Plus...

Zamknij
RadioOlsztynTV