Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Nie dla czadu”

Strażak gasi ogień w zatkanym kominie, fot. Straż Pożarna

Od początku września strażacy odnotowali 342 zdarzenia związane z tlenkiem węgla. Choć to dopiero początek sezonu grzewczego, już 2 osoby straciły życie w wyniku zaczadzenia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Państwowa Straż Pożarna apelują, by zadbać o stan techniczny urządzeń grzewczych oraz przewodów wentylacyjnych.

„Nie dla czadu” – Zbigniew Bródka apeluje o ostrożność – https://www.youtube.com/watch?v=gX7UIuHJrKE

Pierwsze ofiary zaczadzenia w sezonie 2015/2016 to 75-letni mieszkaniec Warszawy i 86-letni mężczyzna z miejscowości Szpetel Górny (woj. kujawsko-pomorskie). Od września strażacy odnotowali w sumie 342 zdarzenia z udziałem tlenku węgla. 124 osoby uległy podtruciu tą niebezpieczną substancją.

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba śmiertelnych ofiar zmalała niemal o połowę – ze 111 osób w sezonie grzewczym 2010/2011 do 61 osób w sezonie grzewczym 2014/2015. Wciąż jednak strażacy odnotowują ok. 3,8 tys. zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, a ponad 2 tys. osób zostaje poszkodowanych w ich wyniku.

By ustrzec się przed tragicznym działaniem tlenku węgla, potrzeba wiedzy i odpowiedzialności. Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niepełnego spalania m.in. drewna czy węgla, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Strażacy przestrzegają, że może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego.

Dlatego tak ważne jest, by kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych. Należy również dbać o właściwą wentylację w mieszkaniu, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych.

Przed zatruciem czadem może nas również ustrzec czujka tlenku węgla. Czujniki nie są drogie, a mogą uratować życie. Podstawową funkcją czujnika tlenku węgla jest wykrywanie czadu i alarmowanie o jego obecności w powietrzu. Czujniki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach, warsztatach. Czujnik odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie pomieszczenia, w którym ulatnia się tlenek węgla.

Największym sprzymierzeńcem tlenku węgla jest surowa zimowa aura. Dogrzewamy wtedy swoje mieszkania i domy, uszczelniając jednocześnie okna czy kratki wentylacyjne. Bądźmy o krok dalej niż czad. Nim sezon rozpocznie się więc na dobre, zróbmy przegląd wentylacji i urządzeń grzewczych. Zainstalujmy czujki. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych najbliższych.

(MSW/as)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Technik hotelarstwa

Pozytywne nastawienie do drugiego człowieka, poznawanie cudzoziemców, języki obce i przygoda - tak o hotelarstwie mówią uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Olsztynie. M.in. w tej szkole...

Zamknij
RadioOlsztynTV