Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie ma opóźnień na budowie przekopu Mierzei Wiślanej

Fot. Marek Lewandowski

Prace związane z przekopem Mierzei Wiślanej idą zgodnie z harmonogramem – zapewnia mówi minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około jednego kilometra długości i 5 metrów głębokości.

Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów, długości 100 metrów i szerokości 20 metrów. Budowa kanału ma potrwać do 2022 roku.

Dopracowane zostały poszczególne elementy wykonania inwestycji w zakresie budowy układu drogowo-mostowego. Przypomnę – dwa mosty obrotowe, które będą w pierwszej kolejności budowane i rozpoczęcie samego przekopu już od strony Zalewu Wiślanego. Mam nadzieję, że krok po kroku damy radę zmienić mentalność, bo przecież robimy rzecz, która od 50-60 lat jest najistotniejsza w województwie warmińsko-mazurskim

– powiedział minister Gróbarczyk.

Według resortu gospodarki morskiej, budowa nowej drogi wodnej ma poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Autor: P. Karpiszen / PAP
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop, Zalew Wiślany
Poznaliśmy harmonogram prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. Kiedy zakończy się pierwszy etap?

Jest już terminarz prac planowanych w I etapie budowy drogi wodnej z Bałtyku na Zalew Wiślany. Na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Zakończone zostały już...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV