Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie mija zagrożenie podtopieniami na Warmii i Mazurach

Podtopienia na Żuławach Elbląskich. Fot. M. Stankiewicz

Jezioro Druzno o prawie pół metra przekracza w Żukowie stan alarmowy. Równie wysokie są jego dopływy, a to oznacza, że wały przeciwpowodziowe są już przesiąknięte wodą.

Wczoraj udało się uszczelnić wszystkie zgłoszone uszkodzenia wałów wokół jeziora, ale  sytuacja cały czas się zmienia i  melioranci monitorują newralgiczne miejsca.  Trzy samorządy Markusy, Gronowo Elbląskie i gmina Elbląg nadal utrzymują pogotowie powodziowe.

W środę koło południa woda przerwała wał przeciwpowodziowy na Tynie w Raczkach Elbląskich. Zabezpieczanie wyrwy zakończono późnym popołudniem. Konstrukcje z lat 80. ubiegłego wieku nie spełniają obecnych wymagań technicznych, ich wysokość też nie jest dostosowana do warunków hydrologicznych, ponieważ w ostatnich latach wzrost wód opadowych i wód z cofki jest wyższy niż 30 lat temu.

W powiecie kętrzyńskim na rzece Guber w Prosnej stan alarmowy przekroczony jest o prawie 2 metry. Na Łynie w Smolajnach woda osiągnęła poziom stanu alarmowego.

Na Drwęcy w Nowym Mieście Lubawskim stan ostrzegawczy jest przekroczony o 5 centymetrów, na Węgorapie w Mieduniszkach o 35 centymetrów, na Gołdapie w Baniach Mazurskich o 10 centymetrów, podobnie jest na Kanale Łuczańskim w Giżycku.

Prognozy pogody nie są korzystne. Dzisiaj ma padać deszcz i znowu będzie wiał dość silny wiatr.

Wodowskaz. Fot. Mira Stankiewicz

Zalana rybaczówka. Fot. M. Stankiewicz

Żuławy Elbląskie. Fot. Mira Stankiewicz

Autor: K.Kantor
Redakcja: BSChromy

 

Autor: K.Kantor
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, podtopienia, Żuławy Elbląskie, wysoki poziom
Trzy doby walczyli z przeciekającym wałem w Stankowie w gminie Markusy

Na miejscu pracowało  na zmianę stu strażaków i żołnierzy. To newralgiczne miejsce, którego stabilność gwarantuje utrzymanie w ryzach wód jeziora Druzno. Jego poziom wciąż o pół...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV