Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie możesz spać? Zjedz kolację

Fot. Pixabay.com

Na jakość snu wpływ ma wiele czynników – m.in. codzienna dieta. Okazuje się, że niektóre smakołyki, które umieszczamy na talerzu wieczorami mogą znacząco ułatwić nam zasypianie i pomóc w walce z bezsennością.

Spokojny sen to jeden z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kłopoty z zasypianiem wiążą się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak pogorszenie pamięci i koncentracji, spowolniony metabolizm, chroniczne zmęczenie. Jak przekonują badania naukowe, odpowiedź na pytanie co zrobić, by lepiej spać, a w konsekwencji mieć więcej energii w ciągu dnia, ukryta jest w naszej codziennej diecie. Szczególnie istotne znaczenie ma posiłek, który spożywamy przed zaśnięciem.

Mit, jakoby najlepsze dla naszego zdrowia i smukłej sylwetki było zasypianie z pustym żołądkiem, został na szczęście już dawno obalony. Lekkostrawna i bogata w składniki odżywcze kolacja jest bowiem gwarantem nie tylko przyspieszonej pracy metabolizmu, ale i spokojnego snu. Co powinno się znaleźć na talerzu wieczorową porą, aby uniknąć problemu liczenia baranów w nadziei na zaśnięcie? Przede wszystkim drób i orzechy.

Indyk i kurczak zawierają wysokie poziomy tryptofanu, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobory tego związku chemicznego powodują zaś pogorszenie samopoczucia, a nawet depresję. – Pokarmy bogate w tryptofan i witaminę B6 zwiększają ponadto produkcję melatoniny, hormonu snu – pisze Nerina Ramlakhan, ekspert do spraw snu. Innymi naturalnymi źródłami tryptofanu i witaminy B6 są fasola, soczewica, tuńczyk, orzechy i nasiona.

Zdrowa i ułatwiająca zasypianie kolacja powinna być również pełna witamin i mikroelementów. – Pokarmy bogate w potas i magnez pomagają rozluźnić mięśnie, co jest szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na tzw. syndrom niespokojnych nóg – twierdzi Ramlakhan. Potężną dawkę magnezu znajdziemy w produktach z pełnych ziaren oraz zielonych warzywach liściastych. Potrawy bogate w potas to zaś przede wszystkim ziemniaki, morele i mleko.

Spożywanie właściwych pokarmów wieczorami to nie jedyny istotny w kontekście snu aspekt naszej diety. Szalenie ważne zdają się być również nasze codzienne przyzwyczajenia żywieniowe. – Nie chodzi tylko o to, co jesz, ale także o twoje wzorce jedzenia. Upewnij się, że każdego dnia jesz śniadanie – stabilizuje ono poziom cukru we krwi i minimalizuje wytwarzanie adrenaliny – konstatuje Ramlakham.

Autor: I. Oszmaniec (PAP Life)
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dieta, sen
Wypij kawę i idź… spać, czyli przepis na turbodrzemkę

Najwięcej kofeiny jest w kawie rozpuszczalnej, a po espresso najlepiej udać się na drzemkę - przekonuje Michał Pluta. Barista tłumaczy, że wówczas pobudzające działanie kawy będzie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV