Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie segregujesz śmieci, zapłacisz dwa razy drożej. Projekt nowelizacji ustawy śmieciowej zakłada też kary więzienia

Fot. fotolia

Fot. fotolia

To część propozycji dotyczących nowelizacji ustawy śmieciowej. Dziś rząd ma się zająć projektem noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych, czyli tzw. ustawy śmieciowej.

Jak przekonuje resort środowiska – autor nowych rozwiązań – nowela ma wzmocnić kontrolę gmin nad systemem gospodarowania odpadami komunalnymi oraz nadzór nad firmami odbierającymi śmieci. Nowym rozwiązaniem jest to, że gminy nie będą mogły – tak jak obecnie – ryczałtowo rozliczać się z firmami odbierającymi śmieci.

Według Ministerstwa Finansów dotychczasowe przepisy utrudniały lokalnym władzom kontrolę co mogło prowadzić do przeszacowania kosztów ich odbioru. Po zmianie prawa gminy będą rozliczać się z firmami śmieciowymi np. na podstawie masy odpadów, jakie zostały przekazane do przetworzenia.

Nowe przepisy mają zachęcić do segregowania śmieci poprzez wprowadzenie sztywnej różnicy w cenie dla tych segregujących i nie. Mimo że obecne rozwiązania zobowiązują gminy do określenia wyższej stawki opłaty śmieciowej dla mieszkańców, którzy nie segregują śmieci, to nie wskazują one na wielkość tej różnicy. Według resortu środowiska powoduje to, że opłaty śmieciowe dla tych segregujących i niesegregujących niewiele się różnią, co powoduje, że mieszkańcy nie mają zachęty finansowej do segregacji.

Projekt noweli będzie promować będzie posiadanie kompostowników. Samorządy będą mogły skontrolować właścicieli i jeżeli okaże się, że mimo deklaracji – nie kompostują odpadów, to stracą upust w opłacie śmieciowej. Ze zwolnienia z części opłaty będą mogli skorzystać ponownie dopiero po pół roku.

Zmiany dotyczyć będą również zasad ustalania rocznej ryczałtowej opłaty śmieciowej od domków letniskowych i nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Nowe przepisy pozwolą też m.in. usuwać odpady zagrażające życiu lub zdrowiu ludzi przez właściwe organy ochrony środowiska. Właściciel odpadów będzie zobowiązany do zwrotu kosztów.

Nowela ustawy śmieciowej zaostrzać będzie kary za gospodarowanie odpadami niezgodne z przepisami. W jednym z przepisów projektu czytamy, że ci którzy składują, usuwają, unieszkodliwiają, lub transportują odpady, powodując zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, dla środowiska naturalnego muszą się liczyć z karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w odpady, opłaty, ustawa śmieciowa, nowelizacja, taniej, drożej
Jeśli nie spalarnia to co? W Olsztynie spotkali się przeciwnicy i zwolennicy budowy spalarni odpadów

O rozwiązaniu problemu gospodarki śmieciowej w Olsztynie rozmawiano podczas konferencji naukowo-społecznej. W stolicy Warmii i Mazur od lat forsowany jest pomysł budowy nowej spalarni. Od lat...

Zamknij
RadioOlsztynTV