Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie tylko kolędy, czyli najpopularniejsze polskie piosenki na święta

Fot. Fotolia.com

W czasie Bożego Narodzenia śpiewamy przede wszystkim kolędy. Jednak do świątecznego repertuaru od dawna należą też popowe piosenki, na czele z nagranym 35 lat temu hitem „Last Christmas”.

Wśród bożonarodzeniowych hitów jest też „Dzień jeden w roku” Czerwonych Gitar, „Kulig” zespołu Skaldowie, a z nowszych największy hit nieistniejącej już grupy De Su – „Kto wie?”.

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory. Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich, dzień, który już, każdy z nas zna od kołyski” – te słowa po raz pierwszy usłyszeliśmy… 43 lata temu. Piosenkę „Dzień jeden w roku” skomponował Seweryn Krajewski, a cytowany wyżej tekst napisał Krzysztof Dzikowski. Zaśpiewał zespół Czerwone Gitary, a nagranie ukazało się na małej płycie w 1976 roku.

Utwór od razu stał się hitem i od tamtej pory rozbrzmiewa w każde święta. Co więcej, w niektórych opracowaniach jest uznawany za… kolędę. Nie jest nią, ale bez wątpienia mocno zrósł się z okresem bożonarodzeniowym. Dla wielu jest symbolem świąt.

Sporą popularność zyskał też utwór grupy DeSu „Kto wie?”. Melodia tej piosenki jest bardziej skoczna, ale główną siłą utworu i tak jest tekst: „Bo kiedy miasto na święta się stroi, niejeden z nas o przyszłość się boi, niejeden z nas w marzenia ucieka, wierząc, że spełnienie gdzieś czeka”. I refren: „A kto wie, czy za rogiem, nie stoją Anioł z Bogiem? I warto mieć marzenia, doczekać ich spełnienia…”.

Autorką tekstu jest Bożena Intrator, młoda poetka, pisarka i tłumaczka. Kompozytorem muzyki Maciej Zieliński, który w 1996 roku ukończył z wyróżnieniem warszawską Akademię Muzyczną.

Często odtwarzanym w święta hitem jest też piosenka, która o świętach nie opowiada. To „Kulig”, jeden z największych przebojów grupy Skaldowie. Ten utwór pasuje raczej do sylwestra czy Nowego Roku. „Ciągną, ciągną sanie, góralskie koniki, hej, jadą w saniach panny, przy nich Janosiki. Coraz, który krzyknie, nie wiadomo, na co, hej, echo odpowiada, bo mu za to płacą”. Tekst może kojarzyć się z zabawą,

Piosenka jest kompozycją Andrzeja Zielińskiego do tekstu Andrzeja Bianusza. Po raz pierwszy została nagrana w lutym 1968 roku do telewizyjnego filmu „Kulig”. Dopiero rok później Skaldowie zarejestrowali utwór na swoim trzecim albumie, zatytułowanym „Cała jesteś w skowronkach”. W nagraniu towarzyszył im zespół wokalny Alibabki. Piosenka znajduje się w repertuarze koncertowym zespołu do dziś.

Znacznie mniejszą popularnością cieszą się utrzymane w świątecznym klimacie piosenki „Pada śnieg” Edyty Górniak, „Gdy Wigilia jest” grupy Feel, „Święta w nas” Blue Cafe czy „Coraz bliżej święta” Margaret. Ale i te utwory zapewne usłyszymy, a może też zanucimy w święta.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Boże Narodzenie, kolędy
Kościół katolicki obchodzi drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Dziś wspominamy św. Szczepana

Dziś drugi dzień świąt Bożego Narodzenia poświęcony św. Szczepanowi, pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską. Święty katolicki oraz apostoł Kościoła prawosławnego zginął ok. 36 roku n.e. ukamienowany...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV