Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie wyrzucaj poświątecznego jedzenia. Zapakuj do słoika i oddaj potrzebującym

Stół świąteczny, śniadanie bezdomnych, fot. Dorota Grzymska

Najpierw słyszymy: nie podjadaj, bo to na święta, a potem jedz, bo się zmarnuje. Za nami dwa dni świąt i co – najczęściej – lodówki pełne jedzenia. Co z nim zrobić żeby się nie zmarnowało?

Caritas czy Bank Żywności przyjmują tylko nieprzetworzoną, hermetycznie zapakowaną żywność. A co zrobić z sałatkami, upieczonym mięsem czy rybami? Krystyna Kucewicz z Caritas Archidiecezji Warmińskiej radzi, by podzielić się z potrzebującymi.

Jeśli nie mamy wokół siebie ani rodziny, ani sąsiadów, z którymi moglibyśmy się podzielić, to wkładamy jedzenie do słoików, opisujemy co jest w środku i ustawiamy w takim miejscu, by osoby potrzebujące nie wstydziły się skorzystać

– mówi Krystyna Kucewicz

Alternatywą może być włączenie się do ogólnopolskiej akcji przekazywania jedzenia lokalnym jadłodajniom. Na Warmii i Mazurach można to zrobić np. w olsztyńskim Schronisku dla Bezdomnych przy ulicy Towarowej.

Jeśli nie możemy osobiście tam pojechać, można zgłosić się przez stronę internetową akcji „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi” – wtedy po jedzenie przyjedzie kierowca-wolontariusz.

 

Autorka: K.Grabowska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żywność, bezdomni
W Olsztynie powstanie punkt odbioru zbędnej żywności. Zamiast wyrzucać, można się podzielić

W Olsztynie ma powstać jadłodzielnia - miejsce, w którym można zostawić żywność i nie wyrzucać jej do kosza. Plany stworzenia takiego miejsca ma olsztyński Bank Żywności....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV