Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie żyje autor „Cienia wiatru”

Nie żyje hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafón. Fot. Wikipedia

W piątek w Los Angeles zmarł hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafon, autor bestsellera „Cień wiatru”. 55-letni pisarz od dwóch lat cierpiał na chorobę nowotworową.

Pochodzący z Barcelony Zafon na początku kariery pracował jako dziennikarz, a także specjalista ds. reklamy. Z czasem poświęcił się pisaniu powieści, a także scenariuszy filmowych. Pierwsze utwory literackie Zafona były skierowane do młodzieży. W dekadzie lat 90. XX w. napisał „Księcia mgły”, „Pałac Północy”, „Światła września”, a także powieść „Marina”.

W 1993 r. Zafon przeniósł się do Los Angeles. To tam powstała jego najsłynniejsza książka, „Cień wiatru”. Wydana w 2001 r. powieść stała się bestsellerem, który przetłumaczono na ponad 40 języków świata, w tym na język polski.

W kolejnych latach Carlos Ruiz Zafon wydał m.in. powieści „Gra anioła” oraz „Więzień nieba”. Rodzime media szeroko komentując zgon Zafona, przypominają, że był on „pierwszym w swoim pokoleniu hiszpańskim autorem bestsellera”.

„Odszedł pionier nowej epoki narracji komercyjnej, który uczynił modną tradycję gotycką swego rodzinnego miasta” – napisał dziennik „El Mundo”, przypominając o licznych międzynarodowych nagrodach literackich Zafona, w tym m.in. Original Voices Award i British Book Award.

Ł.A/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, pisarz
Farsa na dziedzińcu teatralnym. Teatr Jaracza w Olsztynie przygotowuje letnią premierę

Mimo, że lato jest czasem wolnym dla aktorów teatralnych, w tym roku będzie inaczej. Po kilkudziesięciu dniach przestoju z powodu pandemii, sceny - również na Warmii...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV