Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie żyje Jerzy Gruza. Aktor, reżyser i scenarzysta miał 87 lat. „To wielka strata dla polskiej kultury”

Nie żyje Jerzy Gruza. Zdjęcie archiwalne, 2017 rok. Autor: PAP/Adam Warżawa

W wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza, reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, scenarzysta oraz aktor.

Krytyk filmowy i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi Łukasz Maciejewski podkreśla, że Jerzy Gruza zostanie zapamiętany jako wybitny twórca telewizyjny. Tworzył popularne do dziś seriale telewizyjne takie jak „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”.

Jerzy Gruza miał też ogromne znaczenie dla rozwoju teatru telewizji. Wyreżyserował takie spektakle, jak: „Mieszczanin Szlachcicem” Moliera, czy „Król Edyp” Szekspira.

To wielka strata dla polskiej kultury popularnej – tak o śmierci reżysera Jerzego Gruzy mówi krytyk filmowy Janusz Wróblewski. Swoimi produkcjami Jerzy Gruza – zwłaszcza w czasach PRL-u, gdy miał lata swej świetności – kształtował poczucie humoru Polaków i ich stosunek do rzeczywistości.

Janusz Wróblewski przypomina, że kultowe filmy i seriale takie jak „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek” to tylko część działalności artystycznej Jerzego Gruzy. Reżyser kierował m.in. festiwalem w Sopocie oraz Teatrem Muzycznym w Gdyni.

Postać wieloformatowa. Ogromna strata – tak dziennikarz Programu 3. Polskiego Radia Wojciech Mann wspominał zmarłego reżysera Jerzego Gruzę. Twórca „Czterdziestolatka” czy komedii „Dzięcioł” zmarł w nocy w Warszawie. Wojciech Mann zagrał w serialu Gruzy „Czterdziestolatek. 20 lat później”. Jak mówił, Jerzy Gruza był „wieloformatową, barwną i dowcipną postacią”.

Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński złożył kondolencje bliskim Jerzego Gruzy.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w reżyser, scenrzysta
Nie żyje Kazimierz Kutz wybitny reżyser filmowy

W wieku 89 lat zmarł Kazimierz Kutz, jeden z najbardziej cenionych polskich reżyserów filmowych, twórca słynnych filmów "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca",...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV