Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie żyje, pochodzący z Ełku, niemiecki pisarz Siegfried Lenz

Zmarł niemiecki pisarz Siegfried Lenz. Fot. www.koeln.de

W wieku 88 lat zmarł Siegfried Lenz – niemiecki pisarz, urodzony w Ełku w 1926 roku.

Od wielu lat mieszkał w Hamburgu. Z rodzinnego miasta wyjechał mając zaledwie 17 lat. Osobiście nie chciał tu wracać przez długie lata, wracał za to w swoich książkach m.in. w Muzeum Ziemi Ojczystej, Lekcja niemieckiego, czy Słodkie Sulejki.

Do miejsca, w którym przyszedł na świat i spędził dzieciństwo przyjechał w 2011 roku, żeby odebrać tytuł Honorowego Obywatela Ełku, przyznany przez radnych po raz pierwszych w powojennej historii miasta. Wtedy przyjechał do rodzinnego miasta pierwszy raz od prawie 70 lat. Siegfried Lenz tłumaczył, że nigdy nie nauczył się mówić po polsku:

00:00 / 00:00

Poza honorowym obywatelstwem, ówczesny rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Józef Górniewicz wręczył pisarzowi Złoty Laur uczelni, a wicemarszałek województwa Jarosław Słoma odznakę honorową za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego.

Siegfried Lenz podobnie jak Guenter Grass, był zdecydowanym przeciwnikiem niemieckich roszczeń terytorialnych wobec Polski. Popierał politykę kanclerza Willy’ego Brandta zmierzającą do pojednania z Polską i uznania powojennych granic. W swoich utworach poruszał tematy rozliczenia z hitlerowską przeszłością i historii Mazur.

Jego książki przetłumaczono na 30 języków i wydano w ponad 20 milionach egzemplarzy. O znaczeniu jego pisarstwa dla świadomości mieszkańców Mazur mówią profesorowie: Ewa Płomińska-Krawiec z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Andreas Kellatat z Uniwersytetu w Moguncji w Niemczech oraz Jarosław Ławski z Katedry Badań Filologicznych Uniwersytetu w Białymstoku.

Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

Władze Ełku wysłały list kondolencyjny do rodziny zmarłego Siegfrieda Lentza. – Od kilku lat twórczość niemieckiego pisarza przybliża Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne Ełk XXI – mówi wiceprezes Iwona Drażba:

00:00 / 00:00

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku od środy można oglądać wystawę poświęconą Siegrfriedowi Lentzowi.

Siegfried Lenz w Ełku, fot. archiwum RO

(mswi/mzbr/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pisarz, Niemiec, niemiecki pisarz
Mariusz Sieniewicz gościem audycji TO MI GRA – piątek, po godz. 22.00. Zaprasza Piotr Szauer

Kolejnym gościem audycji TO MI GRA będzie olsztyński prozaik Mariusz Sieniewicz. O swoich muzycznych fascynacjach opowie w piątek po godz. 22.00. Zaprasza Piotr Szauer (pszau/łw)

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV