Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie żyje wybitny aktor Max Von Sydow. Znany był m.in z „Egzorcysty” czy „Gry o tron”. Miał 90 lat

W wieku 90 lat zmarł Max Von Sydow. Fot. Mario Antonio Pena Zapatería

W wieku 90 lat zmarł szwedzki aktor filmowy Max von Sydow – poinformowała francuski tygodnik „Paris Match” jego małżonka Catherine.

Von Sydow był znany z filmów Ingmara Bergmana, m.in. z roli powracającego z wyprawy krzyżowej rycerza w filmie „Siódma pieczęć”. Jak dodała żona aktora, von Sydow zmarł w niedzielę.

Gdy do Szwecji dotarła wiadomość o śmierci wybitnego aktora, stacje telewizyjne przerwały nadawanie programu, by wspominać jego osiągnięcia. W 2002 roku von Sydov został obywatelem francuskim, a następnie musiał zrezygnować z obywatelstwa szwedzkiego. Od połowy lat 90. mieszkał ze swoją żoną Catherine Brelet w Paryżu. Miał czterech synów: dwóch z pierwszą żoną, aktorką Christiną Olin, i dwóch z Brelet. Większość jego dzieci także związana jest z branżą filmową.

Ostatnio szwedzko-francuski aktor pojawił się w produkcjach „Gwiezdne wojny. Przebudzenie Mocy” (2015 r.) oraz w serialu telewizyjnym „Gra o tron”. W Szwecji Max von Sydow znany jest przede wszystkim jako aktor Ingmara Bergmana – zagrał w 13 jego filmach. Ceniono jego charakterystyczny, stanowczy głos oraz umiejętność zagrania każdej roli. Znany jest także ze słynnej roli katolickiego księdza w amerykańskim horrorze „Egzorcysta” z 1973 roku.

Von Sydow był dwukrotnie nominowany do Oscara za rolę w „Pelle zwycięzca” (1987 r.) oraz „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” (2011 r.). Nigdy jednak nie zdobył tej nagrody. Karierę w Hollywood rozpoczął w połowie lat 60. Od tego czasu aktor współpracował z najsłynniejszymi reżyserami, m.in. z : Davidem Lynchem oraz Woodym Allenem.

Początkowo aktor nosił imię Carl Adolf von Sydow, urodził się 10 kwietnia 1929 roku w Lund w południowej Szwecji. W 1948 roku został przyjęty do szkoły teatralnej Dramaten w Sztokholmie, gdzie uczył się u boku najlepszych szwedzkich aktorów, takich jak Lars Ekborg i Margaretha Krook.

 

Autor: Ł.A/PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, aktor
Z nieznanych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w drzewo. W wypadku zginęła jedna osoba

Tragiczny wypadek w pobliżu Morąga. W niedzielę wieczorem w Niebrzydowie Wielkim między Morągiem a Miłakowem, z nieznanych jeszcze przyczyn, na prostym odcinku drogi volkswagen passat zjechał...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV