Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niebezpieczna roślina w Elblągu. W centrum miasta rośnie barszcz Sosnowskiego

Fot. WFOŚiGW

Uwaga na barszcz Sosnowskiego. Tę groźną dla zdrowia i życia roślinę można spotkać nie tylko na łąkach czy w okolicy lasów, ale też w miastach.

W Elblągu ekopatrol straży miejskiej potwierdził podejrzenie jednego z mieszkańców, że przy budynku przy alei Piłsudskiego 19, między budynkiem  barszcz się rozrasta. Likwidacją rośliny zajmie się właściciel terenu.

– Barszcz Sosnowskiego jest agresywną, inwazyjną rośliną. Trudno ją zwalczyć. Uczą się o niej dzieci w podstawówce, także o jej szkodliwości – przypomina nauczyciel biologii Marek Pruszak. Dla nas istotne jest by pamiętać, że barszcz Sosnowskiego wywołuje trudno gojące się oparzenia. Na szczęście, to są rzadkie przypadki – podkreśla Michał Missan, szef elbląskiego pogotowia ratunkowego, który w swojej 20-letniej praktyce nie spotkał się z wezwaniem do takiego chorego.

Choć barszcz jest rośliną ładną i okazałą, to należy omijać go  z daleka. A na pewno nie dotykać i nie przynosić do domu czy ogrodu. Przypomnijmy – każdy przypadek podejrzenia, że np. podczas spaceru natknęliśmy się na barszcz Sosnowskiego trzeba zgłosić do odpowiednich służb – straży miejskiej czy do Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg
Elbląskie służby otrzymują pierwsze zgłoszenia o pszczołach i osach w mieście. Specjaliści ostrzegają: nie działajmy na własną rękę

Są już pierwsze zgłoszeniach o gniazdach os czy rojach pszczół, które pojawiają się na drzewach w pobliżu domów, w parkach czy na skwerach. Specjaliści ostrzegają, żeby...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV