Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niebezpieczny stan wód na Żuławach Elbląskich

Strażacy napełniają worki z piaskiem w Nowakowie. Fot. archiwum RO

Na Nogacie i na rzece Elbląg na Wyspie Nowakowskiej woda przekroczyła stany ostrzegawcze, czyli 5 metrów i 90 centymetrów.

W Elblągu do stanu ostrzegawczego brakuje tylko 7 centymetrów. Od ponad tygodnia na Żuławach Elbląskich wciąż zmienia się sytuacja hydrologiczna wywołana silnym wiatrem. Nadal wysoki jest też poziom Zalewu Wiślanego. Na jeziorze Druzno i rzekach w jego dorzeczu wodowskazy pokazują obecnie średnie wysokości także stanów wysokich.

Dobra wiadomość jest taka, że – mimo wysokiego stanu rzeki Elbląg – przejezdny jest most pontonowy w Nowakowie. Most jest mocno naprężony, dlatego nie może być rozpinany dla żeglugi. Można po nim jeździć i chodzić – wyjaśnia Stanisław Sołowiej ze Starostwa Powiatowego w Elblągu.

00:00 / 00:00

Starosta elbląski zlecił ciągłe monitorowanie zagrożonych gmin, szczególnie wałów przeciwpowodziowych, które mogą być uszkodzone przez bobry. Jeśli nie przyjdą mrozy i nie zamarznie Zalew Wiślany, taka chwiejna sytuacja wód na Żuławach Elbląskich może utrzymać się nawet do wiosny. (stank/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zalew Wiślany, Żuławy Elbląskie, rzeka Elbląg, Nogat
Bezpieczeństwo powodziowe na Żuławach Elbląskich

Na Żuławach zakończyła się część inwestycji dotycząca bezpieczeństwa powodziowego. Łącznie wydano na ten cel ponad 22 miliony złotych. Zgodnie z zapowiedziami, do końca roku, zakończy się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV