Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Niebieski Film” zdobył Grand Prix na przeglądzie filmów więziennych

Fot. archiwum Radia Olsztyn

„Niebieski film” oraz „Powroty” to filmy, które otrzymały Grand Prix V edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Więziennych Prison Movie. Gościem specjalnym przeglądu był reżyser Radosław Piwowarski.

Jak podają organizatorzy, Festiwal w Olsztynie jest jedynym przeglądem filmów o tematyce penitencjarnej w Polsce, Europie i prawdopodobnie na świecie. Produkcje filmowe nadsyłają zarówno profesjonaliści jak i amatorzy: funkcjonariusze służby więziennej, dziennikarze, ale także skazani, dla których tworzenie filmów jest formą terapii i resocjalizacji.

W tegorocznej piątej już edycji festiwalu filmów „Prison Movie” zgłoszono 21 filmów o tematyce penitencjarnej: 11 filmów amatorskich i 10 filmów profesjonalnych, w tym 2 filmy zagraniczne – z Finlandii i Serbii.

W tym roku Jury Festiwalu przyznało Grand Prix w kategorii produkcji profesjonalnej obrazowi „Niebieski Film” Joanny Kondrat i Dariusza Łukawskiego. To film o sprawcach przemocy, którzy odsiadując wyroki opowiadają historie swych rodzin. Ich relacje są skonfrontowane z wypowiedziami specjalistów psychologów i terapeutów.

Grand Prix w kategorii produkcji amatorskiej otrzymał film „Powroty” Mirosława Kieliszewskiego. To etiuda filmowa opowiadająca o tym, jak skazany wyobraża sobie życie po wyjściu z zakładu karnego.

Nagrodę za szczególne walory resocjalizacyjne otrzymał film „Świat Sprawiedliwych. Bohaterski przykład Rodziny Ulmów” Macieja Słysza. To film o projekcie resocjalizacji więźniów. Skazani poznają losy polskiej rodziny, która straciła życie ukrywając Żydów w czasie II wojny światowej. Skazani początkowo niezbyt zainteresowani historią, po odwiedzeniu Muzeum w Markowej opowiadają, że zaczynają dostrzegać, co jest ważne w życiu i co naprawdę ma sens.

Nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego dostał „Summer Guard” w reżyserii Panu Suuronen z Finlandii. Za muzykę wyróżniono film „W oczekiwaniu” Andrzeja Koryśki a za scenografię „Auschwitz: Historia – Edukacja obywatelska” Tomasza Seroczyńskiego.

Według rzecznika prasowego dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie Jarosława Witka festiwal to przede wszystkim miejsce spotkania ludzi, których łączy praca penitencjarna.

Według organizatorów idea przeglądu filmów o tematyce penitencjarnej zrodziła się z potrzeby i pragnienia zaprezentowania rzeczywistości więziennej za „wielkim murem”, do której dostęp mają tylko nieliczni.

Autor: PAP
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV