Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niedługo więcej zniżek z Kartą Dużej Rodziny!

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” będzie zajmować się pozyskiwaniem nowych partnerów Karty Dużej Rodziny – poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska. Do tej pory zajmowały się tym urzędy wojewódzkie.

Zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu Karty są konieczne. Wskazywała na to Najwyższa Izba Kontroli w raporcie opublikowanym pod koniec maja 2016 roku. Wynikało z niego, że choć Karta jest potrzebnym narzędziem, to jej skuteczność jest ograniczona, przede wszystkim ze względu na dostępne ulgi i zniżki. Z ankiety przeprowadzonej przez NIK wynikało też, że duża część rodzin wielodzietnych nie przystąpiła do programu, bo w pobliżu ich miejsca zamieszkania brakowało miejsc, firm i usług, które proponowałyby jakiekolwiek zniżki. Ankietowane rodziny nie zawsze wiedziały też, gdzie i jak mogą skorzystać z Karty. Często wskazywano także na nieciekawe zniżki. Zdaniem NIK w programie szczególne brakowało podmiotów oferujących produkty i usługi pochłaniające większość budżetu domowego, czyli firm z branży żywności, odzieży i obuwia, edukacji i zdrowia.

Sytuację ma zmienić organizacja pozarządowa Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Jej zadaniem będzie pozyskiwanie partnerów strategicznych oraz zwiększenie ich liczby w mniejszych miejscowościach, a jej wynagrodzenie będzie uzależnione od osiąganych efektów. Prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” Joanna Krupska przypomniała, że jej organizacja już od 2007 roku zabiegała o wprowadzanie ulg dla rodzin wielodzietnych.

To sobie przypisujemy inspirację wprowadzenia takich mechanizmów jak przedłużony urlop macierzyński czy Karta Dużej Rodziny, nad której mechanizmem pracowaliśmy aż do 2014 roku. Bardzo dużo środowisk, rodzin, rodziców, setki wolontariuszy współdziałało, żeby te karty się rodziły i rozwijały. To mechanizm, który pozwala rodzinom wielodzietnym zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale też je dowartościowuje i sprawia, że ich praca na rzecz przyszłych pokoleń jest dostrzeżona – zaznaczyła Joanna Krupska. Dodała, że cieszy się, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdecydowało się ten instrument przekazać w ręce rodzin, czyli obywateli. To jest dla nas gest zaufania instytucji państwowej do obywateli. Od dziś możemy przejąć odpowiedzialność za rozwój Karty Dużej Rodziny – podkreśliła Joanna Krupska.

Dostęp do Karty Dużej Rodziny wkrótce zostanie rozszerzony. Ministerstwo planuje objęcie nią także rodzin z trojgiem dzieci, które w momencie składania wniosku nie są już na utrzymaniu rodziców. Ograniczona zostanie także biurokracja przy ubieganiu się o Kartę. Od połowy stycznia wniosek o kartę dużej rodziny można składać on-line. Karta będzie dostępna w formie elektronicznej na urządzenia mobilne. Zostanie uruchomiona specjalna aplikacja „KDR na smartfonie”, dzięki czemu plastikowa karta nie będzie już niezbędna.

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny z co najmniej trójką dzieci, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód. Lista zniżek jest dostępna na stronie www.rodzina.gov.pl.

 

 

(PAP/kpias)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w karta dużej rodziny, Najwyższa Izba Kontroli, Pracy i Polityki Społecznej, Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"
Narodowe Centrum pomoże w budowie społeczeństwa obywatelskiego

Powstanie Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, które ma wspierać organizacje pozarządowe i rozdzielać przeznaczone dla nich środki - projekt ustawy, na mocy której działać będzie nowa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV