Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nieodpowiedzialność kierowców może szokować. Na Warmii i Mazurach trwa akcja „Bezpieczny Przejazd Kolejowy”

Trwa ogólnopolska akcja Bezpieczny Przejazd. Fot. A. Piedziewicz

Od początku roku na strzeżonych przejazdach kolejowych na Warmii i Mazurach doszło już do czterech stłuczek. W ramach ogólnopolskiej akcji Bezpieczny Przejazd, olsztyńscy policjanci byli dziś na przejazdach wyposażonych w szlabany.

Olsztyńscy policjanci z ruchu drogowego akcję zaczęli w Klewkach, na ruchliwej drodze Olsztyn-Szczytno. Choć tamtejszy przejazd wyposażony jest w szlaban, funkcjonariusze doszli do wniosku, że warto się tam pojawić.

Przypominamy o podstawowych zasadach: zakazie wyprzedzania przed przejazdem, a przede o tym, że nawet przed przejazdem strzeżonym powinniśmy zwolnić i upewnić się, że nie jedzie pojazd szynowy. Szlaban to tylko urządzenie, też może nie działać prawidłowo. Dlatego zawsze należy zwolnić i zachować szczególną ostrożność

– podkreśla sierżant Tomasz Zieliński z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Na Warmii i Mazurach znacznie więcej stłuczek zdarza się właśnie na przejazdach strzeżonych, niż niestrzeżonych. Rok 2016 i 2017 to w sumie 69 kolizji. Rok bieżący to już 4 stłuczki.

Często to kolizje nie samochodu z pociągiem ale z innym samochodem, bo kierowca nie zwrócił wystarczającej uwagi na to, co robi samochód jadący przed nim, czy zwolni, czy zahamuje, czy zatrzyma się. W efekcie dochodzi do kolizji

– informuje starszy sierżant Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Przed przejazdem strzeżonym należy zwolnić, ale nie ma obowiązku zatrzymania się. Taki obowiązek mamy przed przejazdami niestrzeżonymi, i to nawet, jeśli nie ma tam znaku STOP, a jedynie charakterystyczny kolejarski krzyż św. Andrzeja.

Policjanci podkreślają, że warto o tym pamiętać. Choć na Warmii i Mazurach do kolizji najczęściej dochodzi na przejazdach strzeżonych, to na tych niestrzeżonych dochodzi do wypadków znacznie bardziej tragicznych w skutkach. W roku 2016 na niestrzeżonych przejazdach w regionie zginęły 3 osoby. W 2017 ofiar śmiertelnych nie było, ale 2 osoby zostały ranne.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Trwa ogólnopolska akcja Bezpieczny Przejazd. Fot. A. Piedziewicz

Trwa ogólnopolska akcja Bezpieczny Przejazd. Fot. A. Piedziewicz

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: BSChromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kolej, przekazd, niestrzeżony
Rusza modernizacja linii kolejowej z Ełku do Szczytna. Do września będzie kursować komunikacja zastępcza

Dzięki inwestycji pokonanie tej trasy zajmie pasażerom prawie dwukrotnie mniej czasu niż obecnie. Podróż będzie trwała około 1,5 godziny. - To bardzo duża inwestycja – mówi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV