Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niepełnosprawność nie musi wykluczać pracy – przekonuje olsztyński ZUS

Fot. fotolia.pl

Olsztyński Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizował dzień otwarty dla niepełnosprawnych. Była mowa nie tylko o zasiłkach, ale też o możliwości dofinansowania otwarcia własnej firmy.

Pani Ewa Stolarczyk porusza się na wózku. Ale to nie przeszkadza w planowaniu własnej działalności. – Chciałabym zostać grafikiem komputerowym i konsekwentnie do tego dążę – mówi. Takim osobom może pomóc Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którego przedstawiciele pojawili się w ZUS-ie. PFRON udziela dotacji na założenie firmy, może też udzielić wsparcia na opłacenie składek ZUS przez firmę już działającą.

Poprawia się również sytuacja niepełnosprawnych szukających pracy na etacie. Obecny rynek pracy jest znacznie bardziej korzystny. Niepełnosprawnych zamierza zatrudniać Poczta Polska oraz PKP, mamy też sporo ofert z firm prywatnych – np. dla konsultantów w call centers, w szpitalach, czy także cały czas w agencjach ochrony. W sumie ofert jest coraz więcej – mówi Rafał Gawkowski z Fundacji Aktywizacja, wspierającej niepełnosprawnych w poszukiwaniu pracy.

ZUS przypomina zaś, że pójście do pracy lub założenie firmy nie musi oznaczać odebrania renty socjalnej. Niepełnosprawność nie musi wykluczać pracy. Renta socjalna jest zawieszana, gdy miesięczne zarobki przekroczą niecałe 3200 złotych brutto – informuje Anna Ilukiewicz z ZUS-u.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza.

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, niepełnosprawni, PFRON, ZUS, firma, Anna Ilukiewicz, własna działalność, Rafał Gawkowski
ZUS w Olsztynie przypomina o ulgach i dotacjach dla nowych przedsiębiorców

Konstytucja biznesu wprowadziła ulgi dla osób zakładających działalność gospodarczą. Nowi przedsiębiorcy mogą liczyć na dotację na otwarcie swojej firmy. Od 30 kwietnia osoby, które zakładają działalność...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV