Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nietypowa lekcja historii. W rolę nauczycieli wcielili się naukowcy z IPN

Fot. K. Grabowska

Kilkudziesięciu uczniów szkół z Warmii i Mazur wzięło udział w zorganizowanej w Olsztynie konferencji na temat polskiej demokracji i drogi do niepodległości. To nowy sposób na przekazywanie wiedzy i zaciekawienie młodzieży historią kraju.

Lekcje mają odbywać się cyklicznie.  Kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki jest przekonany, że będą owocne nie tylko dla uczniów, ale też nauczycieli. Dodajmy, że konferencje organizowane są przy współpracy kuratorium i Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie. Prelekcje wygłaszają naukowcy z IPN.

Głównym tematem spotkania były początki władzy ustawodawczej II RP. Przedstawiono m.in sylwetkę pierwszego marszałka Sejmu. Była też mowa o klubach parlamentarnych w Sejmie Ustawodawczym II RP. Dr hab. Karol Sacewicz – naczelnik IPN w Olsztynie mówił, że najważniejsze jest to by młodzi ludzie wiedzieli, że walka o niepodległość naszego kraju nie jest związana wyłącznie z rokiem 1918, ale też z kolejnymi latami aż do decyzji rady ambasadorów w 1923, która uznawała wschodnią granicę polski za pewien constans.

Swoją klasę na konferencję przywiozła m.in Katarzyna Panimasz nauczycielka z Zespołu Szkół w Pasłęku. Spotkanie oceniła bardzo pozytywnie. Jej zdaniem spotkanie z badaczami historii jest interesujące i zachęca do poszerzania wiedzy.

Podobne lekcje mają odbywać się cyklicznie. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się m.in walki zbrojne, historia żołnierzy wyklętych i konsekwencje drugiej wojny światowej.

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, kuratorium, konferencja
Przeludnione szkoły podstawowe w Olsztynie. Czy lekcje będą się kończyć o 20.00?

Sprzeciwiamy się likwidacji szkół w Olsztynie - tak Dariusz Rudnik odniósł się do planowanego przez radnych Olsztyna zamknięcia liceów nr 8 i 9. Uchwały w tej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV